Czy warto dopłacić do baterii litowo-jonowej?

Zdjęcie

Na skróty:

  • za opłacalnością inwestycji w akumulatory Li-Ion przemawia fakt iż dzięki wyższej sprawności energetycznej zużywają podczas ładowania do 30-40% mniej prądu niż kwasowo-ołowiowe odpowiedniki
  • okres eksploatacji Li-Ion jest co najmniej dwukrotnie dłuższy 
  • dzięki prostej obsłudze akumulatory litowo-jonowe usprawniają pracę i pozwalają ograniczyć koszty serwisowania, a brak ryzyka emisji z baterii szkodliwych substancji pozwala ładować je właściwie wszędzie 

Odpowiedzi udziela: 

Grzegorz Kurkowski,
Specjalista ds. Produktu  STILL Polska

Odpowiedź eksperta:

Za opłacalnością inwestycji w akumulatory Li-Ion przemawia wiele argumentów. Po pierwsze: dzięki wyższej sprawności energetycznej zużywają podczas ładowania do 30-40% mniej prądu niż kwasowo-ołowiowe odpowiedniki. Po drugie: okres ich eksploatacji jest co najmniej dwukrotnie dłuższy i sięga 4 tysięcy cykli ładowania.

Dzięki prostej obsłudze usprawniają pracę i pozwalają ograniczyć koszty serwisowania, a brak ryzyka emisji z baterii szkodliwych substancji pozwala ładować je właściwie wszędzie – bez konieczności tracenia miejsca na wyizolowaną akumulatorownię.

Dzięki bateriom litowo-jonowym oszczędza się także czas pracy. Nowoczesne, stosowane w wózkach akumulatory pozwalają wykorzystać 95, a nie - jak miało to miejsce w przypadku kwasowo-ołowiowych odpowiedników – 80 proc. energii zmagazynowanej w akumulatorze. Ładowanie do 50 proc. pojemności trwa około 30 minut – w porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami około trzykrotnie krócej – i nie wpływa negatywnie na żywotność baterii. W efekcie wózki mogą działać niemal bez przerwy również w trybie 3-zmianowym. Co więcej, testy wyposażonego w baterię Li-Ion czołowego wózka STILL RX 20 wykazały, że w ciągu 8 godzin jest on w stanie obsłużyć nawet o 15 proc. większą liczbę palet niż przeciętny wózek elektryczny.

Wszystko to sprawia, że czas zwrotu z inwestycji w baterie litowo-jonowe jest krótki – tym bardziej jeśli wózki pracują intensywnie. Są w związku z tym szczególnie polecane do obsługi centrów dystrybucyjnych czy działających non-stop firm produkcyjnych.

 


Przeczytaj definicję Li-Ion

Li-Ion

Rodzaj akumulatorów elektrycznych, w których rolę elektrolitu odgrywają roztwory soli litu. W porównaniu z rozwiązaniami konwencjonalnymi, technologia charakteryzuje się dużo większą gęstością energii. Pozwala także wyeliminować negatywne zjawiska, jak np. efekt pamięci, prowadzący do ograniczenia maksymalnej pojemności baterii.

Forma grzecznościowa*
Zgoda*
Newsletter
This site is protected by FriendlyCaptcha and the Friendly Captcha Privacy Policy applies.