Czy warto dopłacić do baterii litowo-jonowej?

Zdjęcie

Na skróty:

  • za opłacalnością inwestycji w akumulatory Li-Ion przemawia fakt iż dzięki wyższej sprawności energetycznej zużywają podczas ładowania do 30-40% mniej prądu niż kwasowo-ołowiowe odpowiedniki
  • okres eksploatacji Li-Ion jest co najmniej dwukrotnie dłuższy 
  • dzięki prostej obsłudze akumulatory litowo-jonowe usprawniają pracę i pozwalają ograniczyć koszty serwisowania, a brak ryzyka emisji z baterii szkodliwych substancji pozwala ładować je właściwie wszędzie 

Odpowiedzi udziela: 

Grzegorz Kurkowski,
Specjalista ds. Produktu  STILL Polska

Odpowiedź eksperta:

Za opłacalnością inwestycji w akumulatory Li-Ion przemawia wiele argumentów. Po pierwsze: dzięki wyższej sprawności energetycznej zużywają podczas ładowania do 30-40% mniej prądu niż kwasowo-ołowiowe odpowiedniki. Po drugie: okres ich eksploatacji jest co najmniej dwukrotnie dłuższy i sięga 4 tysięcy cykli ładowania.

Dzięki prostej obsłudze usprawniają pracę i pozwalają ograniczyć koszty serwisowania, a brak ryzyka emisji z baterii szkodliwych substancji pozwala ładować je właściwie wszędzie – bez konieczności tracenia miejsca na wyizolowaną akumulatorownię.

Dzięki bateriom litowo-jonowym oszczędza się także czas pracy. Nowoczesne, stosowane w wózkach akumulatory pozwalają wykorzystać 95, a nie - jak miało to miejsce w przypadku kwasowo-ołowiowych odpowiedników – 80 proc. energii zmagazynowanej w akumulatorze. Ładowanie do 50 proc. pojemności trwa około 30 minut – w porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami około trzykrotnie krócej – i nie wpływa negatywnie na żywotność baterii. W efekcie wózki mogą działać niemal bez przerwy również w trybie 3-zmianowym. Co więcej, testy wyposażonego w baterię Li-Ion czołowego wózka STILL RX 20 wykazały, że w ciągu 8 godzin jest on w stanie obsłużyć nawet o 15 proc. większą liczbę palet niż przeciętny wózek elektryczny.

Wszystko to sprawia, że czas zwrotu z inwestycji w baterie litowo-jonowe jest krótki – tym bardziej jeśli wózki pracują intensywnie. Są w związku z tym szczególnie polecane do obsługi centrów dystrybucyjnych czy działających non-stop firm produkcyjnych.

 


Przeczytaj definicję Li-Ion

Li-Ion

Rodzaj akumulatorów elektrycznych, w których rolę elektrolitu odgrywają roztwory soli litu. W porównaniu z rozwiązaniami konwencjonalnymi, technologia charakteryzuje się dużo większą gęstością energii. Pozwala także wyeliminować negatywne zjawiska, jak np. efekt pamięci, prowadzący do ograniczenia maksymalnej pojemności baterii.

This site is protected by FriendlyCaptcha and the Friendly Captcha Privacy Policy applies.