Czy wiesz, że

Najnowsze artykuły

KPI w logistyce

Kluczowe wskaźniki wydajności to kojarzone z nurtem lean management miary skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem. Jakie KPI można wyróżnić w gospodarce magazynowej? Jakie cele pozwala realizować uwzględniające je podejście do intralogistyki?

Technologia Digital Twin w łańcuchach dostaw i magazynach

Wirtualne odzwierciedlenia istniejących realnie obiektów i procesów stają się jednym z motorów obecnego rozwoju cyfryzacji – również w logistyce. Z czego wynika popularność tej technologii? W jakich obszarach znajduje ona zastosowanie?

Domykanie obiegu wózków widłowych w praktyce

Wraz ze wzrostem świadomości zmian klimatycznych na zainteresowaniu zyskują zrównoważony rozwój i gospodarka obiegu zamkniętego. W efekcie przedsiębiorcy wypracowują podejście do produktu w ujęciu „od kołyski – do kołyski”.


Skuteczny recykling baterii Li-Ion jest możliwy

Jednym z warunków dekarbonizacji i realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego jest efektywne odzyskiwanie rzadkich materiałów stosowanych w produkcji baterii i akumulatorów. Istnieje już technologia pozwalająca odzyskać nawet 95% ich masy.

Kryzys litowy (i jak mu zaradzić)

Rosnący popyt na samochody elektryczne z akumulatorami wykorzystującymi lit może sprawić, że podaż pierwiastka będzie niewystarczająca. Czy czeka nas litowy kryzys? W jaki sposób można zapobiec temu zagrożeniu?


Nowe perspektywy dla zielonego wodoru

Realizację zmierzających do upowszechnienia zielonego wodoru jako paliwa w przemyśle, transporcie oraz intralogistyce inicjatyw zapowiedziały m.in. Komisja Europejska, Orlen i STILL.

Wózki widłowe w gospodarce obiegu zamkniętego

Na konferencji prasowej we wrześniu 2022 r., firma STILL zapowiedziała pilotażowy program włączenia produkcji i eksploatacji wózków widłowych w obieg zamknięty. Jakie są i skąd wywodzą się założenia idei gospodarki cyrkularnej?

Wpływ trendów e-commerce na intralogistykę

Trendy takie jak nowe polityki zwrotów, drony, sustainability i odmieniana przez wszystkie przypadki personalizacja zdefiniują przypuszczalnie rynek e-commerce w 2022, a w efekcie wpłyną także i na rozwiązania dla intralogistyki.

Amazon i Allegro: wojna o polskie e-commerce

Amazon uruchamia polski serwis. Jaki wpływ będzie miało to na handel w naszym kraju? Przyjrzeliśmy się stanowi rodzimego rynku e-commerce oraz przygotowaniom największego dotychczas gracza do konkurowania z amerykańskim gigantem.

Szybki Internet dla każdego: Starlink & co.

Starlink i podobne rozwiązania mają zapewniać powszechny dostęp do szybkiego Internetu w miejscach pozbawionych naziemnej infrastruktury. Czy efektowna technologia satelitarna pozwoli rozwijać Przemysł 4.0 z dala od nadajników 5G?

Czy humanoidalne roboty Tesli to żart?

Po rakietach, autach elektrycznych oraz urządzeniach do gromadzenia energii Elon Musk zaprezentował kolejny koncept. Człekokształtny, samobieżny robot Tesli ma w zamyśle zautomatyzować niebezpieczne, powtarzalne i nudne zadania.

Samoloty na wodór przyszłością lotnictwa?

W odpowiedzi na potrzebę ograniczenia emisji CO2 w transporcie firma Airbus przedstawiła koncepcję obiektów latających napędzanych paliwem wodorowym. Upowszechnienia tego rozwiązania będzie jednak wymagało wielostronnej współpracy.

Już nawet koncerny paliwowe chcą być eko

Konieczność redukcji emisji CO2 jest dziś oczywista nawet dla przedsiębiorstw handlujących paliwami kopalnymi. Niejednokrotnie ich plany ekologicznej transformacji znajdują potwierdzenie w inwestycjach i konkretnych działaniach.

Blue Origin, logistyka i przyszłość ludzkości

Projekt, któremu poświęcił się Jeff Bezos po przejściu na emeryturę jako szef Amazona, otwiera nowy rozdział w historii kosmicznej turystyki, jest ilustracją trendów w transporcie i ma stać się przepustką ludzkości do przetrwania.

Logistyka szczepień na koronawirusa

„Największa i najbardziej skomplikowana operacja logistyczna, jaką kiedykolwiek podjęto” – tak proces dystrybucji szczepionek COVID-19 opisało IATA.

Epidemia i ekonomia – wspólna historia

Choć bezpośredni wpływ epidemii na światową gospodarkę jest niekorzystny, kryzysy jak ten bywają także impulsami do jakościowych zmian.

Samochód elektryczny jako usługa

Polska marka samochodów elektrycznych to temat kontrowersyjny. Eksperci są podzieleni co do szans Izery na sukces. Myśląc o niej, spółka ElectroMobility Poland sięga jednak po ciekawe rozwiązania i wzmacnia widoczne już dziś trendy.

Rewolucja elektromobilności

Minęło parę lat od ogłoszenia hasła o milionie polskich samochodów elektrycznych. Jak na ich przestrzeni zmienił się rynek elektromobilności? W jakim stopniu udało się zrealizować założenia i stworzyć konieczną infrastrukturę?

Zrobotyzowana kompletacja

Alphaboty – mobilne robociki niewiele większe od zakupowego koszyka – zostały wykorzystane do wsparcia pickerów w kompletacji zamówień online w centrum Walmartu w Salem, New Hampshire. Czy zapowiada się rewolucja w komisjonowaniu?

Strategia: Tesla, SolarCity i Gigafabryki

Powstanie europejska Gigafabryka Tesli. Z tego oraz z innych działań spółki wyłania się obraz strategii Elona Muska polegającej na globalnym handlu bezemisyjnym stylem życia całkowicie niezależnym od tradycyjnych dostawców energii.

Wood Wide Web – czyli www w naturze

Ekscytujemy się Internetem Rzeczy. Mówimy o rewolucji przemysłowej, której przełomowość ma polegać na łączności między obiektami i całymi przedsiębiorstwami. Tymczasem to, co dla nas nowe, drzewa i grzyby robią od wielu tysięcy lat.

Wózki widłowe w niespodziewanych miejscach

Choć zwykle znajdują się za kulisami, wózki widłowe wykorzystuje się wszędzie wokół nas. Stosuje się je właściwie wszędzie tam, gdzie trzeba coś przewieźć – nawet na torach wyścigowych, najbardziej znanych festiwalach czy… w Watykanie.

Rozwiązania dla bezemisyjnej logistyki

Transport jest jedną z gałęzi gospodarki produkujących najwięcej gazów cieplarnianych. Obecnie pojawia się więc coraz więcej rozwiązań dla transportu.

Czego uczy nas Falcon Heavy?

Według licznych opinii, udany start Falcona Heavy może być pierwszym krokiem ku urealnieniu podróży międzyplanetarnych.

Lądowanie na Księżycu

NASA rusza z programem Artemis mającym na celu kolejne lądowania na księżycu i przeprowadzenie na jego powierzchni eksperymentów

Samochody elektryczne

Na pewno! Pytanie czy polskie? Już na etapie prac w komisjach ustawa o elektromobilności była tematem wielu debat i dyskusji.