Jak przygotować wózki widłowe na zimę?

Jak przygotować wózki widłowe na zimę?

Zima może nieść ze sobą zagrożenia dla operatorów wózków widłowych wykorzystywanych na zewnątrz magazynów oraz ryzyko zmniejszonej efektywności ich pracy. Jak zapobiegać niepożądanym zdarzeniom w mroźnych i śnieżnych miesiącach?

Krótkie dni, chłód i trudne warunki atmosferyczne mogą negatywnie oddziaływać na bezpieczeństwo i wydajność wykonywania zadań transportu bliskiego w magazynach zewnętrznych, na rampach czy placach załadunku i rozładunku. Jak przygotować flotę na zimę, by minimalizować zagrożenia? Radzimy, co zrobić i na co zwracać szczególną uwagę.


Sprawdzaj prognozę pogody

Chociaż może się to wydawać oczywiste, sprawdzenie prognozy pogody przed uruchomieniem pracującego na zewnątrz wózka widłowego ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i optymalizacji pracy. W przypadku silnych wiatrów odradza się obsługę ładunków znajdujących się na wysokości. Mgła, ulewny deszcz i szybko zapadający zimą zmierzch mogą z kolei ograniczać widoczność – warto więc albo zadbać o dobre oświetlenie, albo zaplanować najbardziej intensywne prace na bardziej słoneczny dzień. Szczególną ostrożność warto zachować także, gdy spodziewane jest oblodzenie. Wózek, który ma pracować w takich warunkach, należy także wcześniej odpowiednio przygotować.

Pogoda może wpływać na funkcjonowanie wózków widłowych na zewnątrz.

Przygotuj wózki widłowe oraz rozważ zastosowanie akcesoriów i systemów wsparcia jazdy

Niezależnie od pory roku, każda zmiana powinna rozpoczynać się od sprawdzenia stanu technicznego wózka widłowego. Zimą warto rozszerzyć ją o:

  • uzupełnianie płynów zapobiegających zamarzaniu (zarówno w przypadku silnika, jak i spryskiwacza przedniej szyby);
  • upewnienie się, że opony są w stanie umożliwiającym bezpieczną jazdę po mokrej lub oblodzonej nawierzchni;
  • sprawdzenie czy światła działają prawidłowo, zanim ciężarówka rozpocznie pracę w obszarze o pogorszonej widoczności.

Jeśli jazda w trudnych warunkach stanowi w przedsiębiorstwie istotną część procesów transportu bliskiego, warto przy najbliższej modernizacji floty rozważyć pozyskanie wózków wyposażonych w systemy i funkcje wspomagania operatora. W razie potrzeby do funkcjonujących w zakładzie pojazdów można dobrać dodatkowe oświetlenie, łańcuchy na opony, szuflę do odśnieżania czy zbiornik do sypania piasku. Alternatywnym rozwiązaniem jest wynajem wózków widłowych z pakietem rozwiązań przydatnych w określonych warunkach.


Regularne sprawdzanie stanu technicznego wózka i wyposażenie go w odpowiednie akcesoria i systemy wsparcia operatora pomaga zachować bezpieczeństwo i unikać wypadków.

Zwracaj uwagę na stan baterii

Przygotuj operatorów

W chłodniejsze dni baterie rozładowują się szybciej, a ich ładowanie (jeśli odbywa się w strefie podatnej na oddziaływanie warunków atmosferycznych) może trwać dłużej. Warto kontrolować te zmiany i uwzględnić ja w harmonogramach ładowania i pracy. Ważne jest także, by w razie stosowania wózków na zewnątrz w deszczowe dni upewniać się, że akumulator i komponenty elektryczne są suche, a wszystkie pokrywy – zamknięte. Pozwoli to uniknąć uszkodzenia i korozji portów ładowania oraz wewnętrznej instalacji elektrycznej.

Warto zadbać nie tylko o przygotowanie do zimy sprzętu, ale także mających go obsługiwać osób. Dodatkowe, praktyczne szkolenia operatorów z bezpieczeństwa  pozwalają zwiększać wydajność i zapobiegać wypadkom na co dzień oraz uczą prawidłowych reakcji na trudne sytuacje. Każdy uczestnik kursu w ramach Akademii Bezpieczeństwa STILL ma okazję sprawdzić swoje umiejętności i uzyskać informację zwrotną.

W chłodnych i deszczowych warunkach szczególną troską warto otoczyć baterie trakcyjne wózków widłowych oraz instalację elektryczną pojazdów.
Ponadobowiązkowe szkolenia operatorów z zakresu bezpiecznej jazdy pomagają unikać wypadków i zwiększać wydajność pracy.
This site is protected by FriendlyCaptcha and the Friendly Captcha Privacy Policy applies.