Smart Logistics – nowe podejście do optymalizacji intralogistyki
W dynamicznym otoczeniu rynkowym kluczowa dla przewagi konkurencyjnej w intralogistyce staje się krytyczna analiza procesów i ich systematyczna optymalizacja. Potrzebę tę adresuje koncepcja i usługa Smart Logistics.
Chcąc być w stanie skutecznie reagować na nieprzewidywalne zmiany rynkowe, warto tworzyć elastyczne i skalowalne procesy intralogistyczne. Z myślą o dążących do tego klientach – a także przedsiębiorstwach, które dopiero poszukują sposobu na „szczuplejsze” i bardziej zrównoważone działania – firma STILL wyodrębniła w swojej ofercie portfolio Smart Logistics, na które składają się: eksperckie wsparcie w optymalizacji funkcjonowania magazynu oraz produkty pozwalające realizować tworzone w ten sposób koncepcje.
Na czym polega „inteligentna logistyka”
Założenie stojące za koncepcją Smart Logistics jest następujące: jeśli procesy, trasy przejazdu i punkty transferu towarów są jasno zdefiniowane,
- dostępna przestrzeń może być optymalnie wykorzystana,
- wydajność przeładunkowa zwiększona,
- a ryzyko wypadków ograniczone.
Co więcej, jeśli z czasem zwiększy się popyt, w przemyślane pod kątem przyszłości i dobrze opisane procesy można włączyć większą liczbą pojazdów, podnieść prędkość przejazdów lub rozbudować systemy regałowe – bez konieczności daleko idącej reorganizacji pracy. Takie podejście pomaga skalować działalność, minimalizować zakłócenia lub opóźnienia realizacji planu, zwiększać wydajność i przyspieszać czas realizacji zamówień.
Przebieg i obszary zastosowania usługi Smart Logistics
Optymalizacja procesów intralogistycznych zawsze powinna zaczynać się od szczegółowej inwentaryzacji i analizy ruchu w obiekcie oraz przepływu materiałów. Poznawszy mocne strony oraz obszary poprawy w funkcjonowaniu magazynu, można wyciągnąć wnioski i zaproponować rozwiązania mające na celu ukierunkowane zwiększenie wydajności. Takie podejście znajduje zastosowanie na wszystkich etapach procesu magazynowego:
- od przyjęcia towaru,
- poprzez magazynowanie i składowanie,
- kompletację,
- zaopatrzenie produkcji,
- pakowanie i przygotowanie do dostawy,
- aż po organizację wysyłki zamówień.
W toku realizacji usługi Smart Logistics eksperci STILL Polska wykorzystują know-how zbudowane w oparciu o setki wdrożeń w zróżnicowanych firmach i pomagają dobrać rozwiązania najtrafniej odpowiadające deklarowanym oraz zidentyfikowanym w toku audytu potrzebom.
Bariery upowszechnienia „inteligentnej logistyki”
Pomimo oczywistych korzyści wynikających z optymalizacji procesów, ze względu na tempo realizacji operacji wiele przedsiębiorstw ma trudności z systematycznym podejmowaniem refleksji na temat swojego dotychczasowego funkcjonowania. – Kwestionowanie istniejących procesów wymaga gotowości do zmian, ponieważ w niektórych przypadkach pociąga za sobą potrzebę znacznej reorganizacji – tłumaczy Florian Heydenreich, Executive Vice President Sales & Service w firmie STILL. – Zoptymalizowane procesy i wdrożenie innowacyjnych technologii są jednak kluczem do większej produktywności, elastyczności i skalowalności, a w dłuższej perspektywie opłacają się ekonomicznie – dodaje. Warto więc przezwyciężyć naturalny dla organizacji opór przed zmianą i nieustannie dążyć do usprawniania pracy. Dzięki wsparciu ekspertów STILL w ramach usługi Smart Logistics, ich zewnętrznej, specjalistycznej perspektywie oraz systemowej indywidualizacji rozwiązań, może to być prostsze niż się wydaje.