Leroy Merlin stawia na AGV

Jako partner technologiczny modernizacji magazynu Leroy Merlin firma STILL przyczyniła się do stworzenia i wdrożenia spójnej koncepcji funkcjonowania obiektu w oparciu o rozwiązania automatyzacyjne – wydajnie i bezpiecznie.

Na skróty:

 • Firma Leroy Merlin zdecydowała o automatyzacji części zadań w ramach procesu transportu wewnętrznego w centrum dystrybucji w departamencie Seine-et-Marne.

 • Będąca partnerem technologicznym firma STILL przeprowadziła analizę procesów i przedstawiła plan modernizacji w oparciu o zintegrowane rozwiązania automatyzacyjne różnego rodzaju.

 • W efekcie wdrożenia udało się przygotować obiekt na obsługę większych niż dotąd wolumenów – bez ryzyka wypadków przy pracy.

Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia

Nazwa: Leroy Marlin

Obszar działalności: Handel materiałami budowlanymi i wnętrzarskimi

Miejsce wdrożenia: Réau, Seine-et-Marne, Francja

Leroy Merlin to francuska marka sklepów detalicznych specjalizujących się w artykułach budowlanych, wnętrzarskich, ogrodniczych i dla majesterkowiczów. Jest obecna w kilkunastu krajach na całym świecie w formie kilkuset wielkopowierzchniowych sklepów samoobsługowych oraz niezbędnych do ich obsługi centrów logistycznych. W jednym z nich – obiekcie zlokalizowanym we francuskim departamencie Seine-et-Marne i liczącym 72 tys. mkw. powierzchni i mającym docelowo obsługiwać asortyment liczący 8 tys. produktów i 3,6 tys. palet dziennie – zdecydowano się wprowadzić automatyzację transportu wewnętrznego w oparciu o technologię STILL iGo systems.

Zautomatyzowane przez STILL centrum dystrybucji Leroy Merlin w Réau we francuskim departamencie Seine-et-Marne.
Punkty przeładunkowe na systemach przenośników.
Ergonomiczne punkty przeładunkowe z obsługującymi je pracownikami.
Ergonomiczne punkty przeładunkowe w centrum dystrybucji Leroy Merlin.

Rozwiązanie: zintegrowany system z przenośnikami, wózkami podnośnikowymi i VNA

Automatyczny systemowy wózek widłowy VNA serii STILL MX-X iGo systems.
Przenośniki rolkowe i pobierające z nich ładunki automatyczne wózki podnośnikowe STILL EXV iGo systems.
Automatyczne wózki podnośnikowe STILL EXV iGo systems.
Automatyczne wózki podnośnikowe STILL EXV iGo systems.

Cel wdrożenia:

 • zmniejszenie obciążenia pracowników,
 • ograniczenie ryzyka wypadków przy pracy,
 • skrócenie terminów dostaw.

Wdrożone rozwiązanie intralogistyczne:

 • analiza funkcjonowania obiektu, planowanie i wdrożenie nowej, zintegrowanej koncepcji pracy magazynu z elementami automatyzacji oraz systemami zarządzania i sterowania magazynem (WMS i WCS),
 • automatyczne wózki widłowe w technologii STILL iGo systems: wózki systemowe VNA serii STILL MX-X oraz wózki podnośnikowe STILL EXV.

W centrum dystrybucji Leroy Merlin w Réau każdego dnia przemieszczanych jest około 3600 palet. Zwiększenie wydajności obsługi tak dużych wolumenów wymagało kompleksowego zaprojektowania strategii przepływu materiałów towarów, uwzględniającej m.in.:

 • wymiary ładunków,
 • optymalizację tras pokonywanych przez towary
 • oraz – w przypadku zastosowania automatyzacji – profile jazdy urządzeń AGV.

Dlatego też przed właściwym wdrożeniem przez okres trzech miesięcy w jednej z 12 stref magazynu prowadzono szeroko zakrojone testy. Miały one zapewnić kompatybilność wszystkich systemów: WMS  (czyli systemu zarządzania magazynem), WCS (systemu sterowania magazynem) oraz przenośników różnych producentów, a także IT, BHP i PPOŻ. Na etapie planowania firma Leroy Merlin wykorzystała dodatkowo symulacje VR – tak, aby stanowiska pracy przy przenośnikach taśmowych były jak najbardziej ergonomiczne.

W efekcie powstała kompleksowa koncepcja łącząca wiele innowacyjnych technologii. Jej założenia są następujące:

 • przychodzące palety trafiają w strefie przyjmowania towarów na system przenośników;
 • w punkcie kontrolnym sprawdzane są ich wymiary, waga oraz zgodność parametrów z danymi zapisanymi w kodzie kreskowym;
 • ładunki, które pozytywnie przeszły weryfikację, zostają pobrane przez jeden z 16 funkcjonujących w zakładzie zautomatyzowanych wózków podnośnikowych EXV-SF w technologii STILL iGo systems do tymczasowego magazynu pick and drop o powierzchni 24 tys. mkw.;
 • na regały wysokiego składowania ładunki trafiają stąd dzięki 11 zautomatyzowanym wózkom systemowym VNA serii STILL MX-X iGo systems;
 • opuszczające tę sekcję magazynu ładunki po przepakowaniu do pojemników magazynowych trafiają na przenośniki i dalej do kolejnej strefy

Zastosowane tu automatyczne wózki podnośnikowe klasy AGV serii STILL EXV-SF iGo systems są zasilane akumulatorami litowo-jonowymi ładowanymi w punktach zlokalizowanych w pobliżu ich stref rozmieszczenia. Nawigują, rozpoznają drogę do stacji i identyfikują obiekty dzięki systemowi sterowania w oparciu o laserową metodę triangulacji. Automatyczne wózki systemowe VNA serii MX-X iGo systems przemieszczają się wzdłuż bardzo wąskich korytarzy bezbłędnie i szybko dzięki nitkom indukcyjnym oraz kamerom 3D.

Automatyczne wózki podnośnikowe STILL EXV iGo systems.

Efekt: bezpieczeństwo i wydajność dzięki automatyzacji

Rezultaty wdrożenia:

 • minimalizacja ryzyka wypadków przy pracy,
 • zwiększenie wydajności pracy i skrócenie czasu realizacji zamówień.

 

 

Na podstawie wnikliwej analizy potrzeb eksperci STILL zaplanowali i zrealizowali kompleksowe wdrożenie odpowiadających im rozwiązań. W Leroy Merlin zastosowano wózki w sprawdzonej technologii iGo systems z systemami nawigacji najlepiej dopasowanymi do konkretnych stref i zadań. Od inauguracji zmodernizowanego magazynu nie odnotowano ani jednego wypadku ani przerwy w funkcjonowaniu obiektu. – Współpracujemy ze STILL od ponad 15 lat. Nasze relacje przez lata ewoluowały i rozwijały się aż do punktu, w którym STILL jest naszym partnerem we wszystkich oddziałach logistycznych we Francji — mówi Olivier Mangnier. Project Manager w Leroy Merlin. – Dzięki wspólnie przeprowadzonej automatyzacji intralogistyki w Réau byliśmy w stanie zmniejszyć presję wywieraną na pracowników, ograniczyć do zera liczbę wypadków przy pracy i zaoferować naszym klientom krótsze czasy realizacji zamówień dzięki zwiększonej produktywności – konkluduje.

Automatyczne wózki podnośnikowe STILL EXV iGo systems są w stanie płynnie współpracować z pojazdami transportu wewnętrznego prowadzonymi ręcznie.
Zautomatyzowany wózek systemowy VNA STILL MX-X iGo systems.
Kompleksowa obsługa serwisowa STILL na rzecz Leroy Merlin.