Kompleksowe wdrożenie STILL w Schäfer Shop

Nowa, opracowane wspólnie ze STILL koncepcja logistyki pozwoliła usprawnić procesy logistyczne firmy Schäfer Shop i przygotować ją na wyzwania przyszłości – włącznie ze wzrostem znaczenia e-commerce i podwyższonej rotacji asortymentu.

Firma STILL kompleksowo zaopatrzyła centrum dystrybucji Schäfer Shop w wózki widłowe – w tym wózki do kompletacji OXV 07 – i z zapewniła ich całościową obsługę serwisową.

Na skróty:

 • W związku z rosnącym znaczeniem e-commerce firma Schäfer Shop planowała na nowo, bardziej efektywnie rozplanować procesy logistyczne.

 • We współpracy STILL GmbH opracowano koncepcję, w ramach której możliwa była specjalizacja obiektów magazynowych i powołanie spółki Schäfer Shop Logistic Services GmbH.
 • W nowopowstałym centrum dystrybucji w Wetzlar zastosowano rozwiązanie bazujące na współpracy przenośników i regałów SSI Schäfer oraz wózków widłowych i usług STILL.
 • Efektywne energetycznie i wydajne wózki pozwoliły zminimalizować ślad węglowy funkcjonowania procesów transportu wewnętrznego oraz zapewnić konieczną przepustowość magazynu, a umowa cedująca na dostawcę wózków ich kompleksową obsługę serwisową umożliwiła uwolnienie czasowych zasobów klienta.

 

Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia

Nazwa: Schäfer Shop

Obszar działalności: Handel wyposażeniem biur, magazynów i warsztatów – w tym w kanale e-commerce

Miejsce wdrożenia: Wetzlar, Niemcy

Należąca do grupy Schäfer spółka Schäfer Shop to kompleksowy dostawca wyposażenie do biur, magazynów i warsztatów. Zatrudnia 1 000 osób i obsługuje 880 tys. klientów w dziewięciu krajach. Firma funkcjonuje od ponad 45 lat, ale korzysta z ponad 80-letniego doświadczenia spółki-matki. Od 1999 r. umożliwia klientom zakupy online. Obserwując dynamiczne wzrosty w tym sektorze, zdecydowała się na reorganizację procesów logistyki i wzniesienie nowego centrum dystrybucji w niemieckim Wetzlar. Dotąd funkcjonowały one w oparciu o dwa obiekty: magazyn w Burbach oraz kompleks w Betzdorf. W związku z dynamicznym rozwojem sprzedaży w kanale e-commerce w 2021 roku uruchomiono centrum dystrybucji w Wetzlar i powołano do życia spółkę Schäfer Shop Logistic Services GmbH. Dzięki temu można było w zwiększyć efektywność realizacji procesów logistycznych.

Centrum dystrybucji Schäfer Shop w Wetzlar powstało w związku z rozwojem sprzedaży w kanale e-commerce.
Procesy magazynowe w centrum dystrybucji w Wetzlar są realizowane w oparciu o zintegrowane technologie wózków widłowych STILL oraz przenośników i regałów firmy SSI Schäfer.

Od wózków unoszących do reach trucków – wszystko od jednego dostawcy

Podnośnikowe wózki dwupaletowe STILL EXD-S 20 sprawdzają się w rozładunku i załadunku samochodów ciężarowych – także, gdy zadanie wymaga pokonywania dłuższych dystansów.
Podnośnikowe wózki dwupaletowe STILL EXD-S 20 sprawdzają się w rozładunku i załadunku samochodów ciężarowych – także, gdy zadanie wymaga pokonywania dłuższych dystansów.

Cel wdrożenia:

 • Reorganizacja i zwiększenie efektywności procesów logistycznych w perspektywie wzrostu rotacji zapasów w firmie obsługującej asortyment liczący 125 000 pozycji

Wdrożone rozwiązanie intralogistyczne:


1. Zintegrowana koncepcja logistyki z wykorzystaniem przenośników i regałów SSI Schäfer oraz wózków widłowych i usług STILL:

 • wózki wysokiego składowania STILL FM-X 14 z systemem wsparcia operatora i preselekcji wysokości podnoszenia,
 • wózki do kompletacji poziomej STILL OPX 20,
 • wózki do kompletacji pionowej STILL OXV 07,
 • wózki podnośnikowe dwupaletowe EXD-S 20,
 • wózki podnośnikowe ECV 10,
 • wózki unoszące STILL EXU 18,

2. Kompleksowa obsługa serwisowa floty.

 

Nową lokalizację poświęcono składowaniu artykułów papierniczych, materiałów biurowych oraz artykułów służących do przechowywania. Dzięki wyeliminowaniu konieczności ich magazynowania w obiektach w Burbach i Betzdorf, można było zwiększyć stopień ich specjalizacji. W Burbach ograniczono się w efekcie do realizowania operacji związanych z takimi grupami produktowymi jak: regały magazynowe, gospodarka odpadami oraz opakowania SSI Schäfer. Z obiektu w Betzdorf obsługiwane są natomiast zamówienia mebli biurowych. Centrum dystrybucji w Wetzlar wyposażono zgodnie z koncepcją zakładającą jednoczesne wykorzystanie nowoczesnych przenośników i regałów firmy SSI Schäfer oraz wózków widłowych STILL. Flota pojazdów liczy łącznie 32 egzemplarze. Do obsługi wielokondygnacyjnych regałów zastosowano wózki wysokiego składowania serii FM-X 14 z systemem preselekcji wysokości podnoszenia. Kompletacja realizowana jest z udziałem siedmiu wózków do kompletacji poziomej STILL OPX 20 oraz czterech wózków do kompletacji pionowej serii OXV 07. Rozładunek i załadunek samochodów ciężarowych powierzono sześciu dwupaletowym wózkom podnośnikowym EXD-S 20 , czterem wózkom podnośnikowym ECV 10 i pięciu wózkom unoszącym EXU 18. Komplementarnym elementem umowy na pozyskanie pojazdów było zapewnienie sprawnego serwisu wózków widłowych. Do obsługi flot przypisany został technik serwisu będący w stanie niezwłocznie dotrzeć do klienta w razie awarii.


Skalowalne, gotowe na szczyty logistyczne i przyszłość rozwiązanie logistyczne

W efekcie wdrożenia:

 • zmniejszono jednostkowe zużycie energii i śladu węglowego wózków widłowych,
 • zapewniono przepustowość magazynu konieczną do obsługi obiektu w warunkach podwyższonej rotacji towarów,
 • zwiększono wygodę kontaktu z serwisem dzięki polityce: „wszystkie wózki od jednego dostawcy” / „jedna osoba kontaktowa w każdej sprawie związanej z flotą”.

 

 

Wdrożenie nowoczesnej, zoptymalizowanej pod kątem realizowanych procesów floty wózków elektrycznych pozwoliło uzyskać szereg korzyści. Zastosowane w centrum dystrybucji w Wetzlar rozwiązanie jest z założenia skalowalne i gotowe na zwiększenie przepustowości magazynu w przypadku szczytów logistycznych. Pomimo zwiększonej rotacji zapasów wzrosła dostępność wózków i spadły jednostkowe koszty eksploatacji. Energooszczędne pojazdy elektryczne pozwalają sprawnie obsługiwać zamówienia przy ograniczeniu śladu węglowego. Dzięki kompleksowej umowie serwisowej z dostawcą wózków widłowych we wszystkich kwestiach związane z obsługą floty można kontaktować się z tą samą osobą. Kolejnym planowanym krokiem jest optymalizacja w oparciu o doświadczenia w Wetlzar floty intralogistycznej w magazynie w Betzdorf.

Wózki wysokiego składowania serii STILL FM-X są w stanie skutecznie obsługiwać ładunki do wysokości 13 metrów.