STILL zrealizował automatyzację magazynu ZKW

Wznosząc swój nowy magazyn, zakład ZKW w słowackich Krušovcach zdał się na STILL w zakresie opracowania koncepcji, koordynacji wdrożenia i uruchomienia w pełni zautomatyzowanego obiektu logistycznego z przenośnikami, automatycznymi wózkami widłowymi, regałami, platformami i systemem miniload.

Na skróty:

 • Chcąc zapewnić płynność dostaw i wysoką wydajność procesów przeładunkowych, firma ZKW zdecydowała się na budowę nowego magazynu.

 • Dążąc do skalowalności, uzyskania wysokiej produktywności i możliwie dużej niezależności od sytuacji na rynku pracy, zdecydowano się na wdrożenie w magazynie całościowych rozwiązań automatyzacyjnych.

 • Ze względu na dobre dotychczasowe doświadczenia i imponujące referencje jako głównego dostawcę wybrano firmę STILL.

 • Eksperci STILL przeprowadzili analizę wymagań co do procesów magazynowych, zaproponowali kompleksową koncepcję w pełni zautomatyzowanego obiektu i koordynowali całość wdrożenia.

 • Automatyzację magazynu zrealizowano w oparciu o przenośniki, zautomatyzowane wózki podnośnikowe STILL EXV i automatyczne wózki systemowe VNA STILL MX-X, systemy regałowe oraz system miniload i system WMS DIQ siostrzanej spółki Dematic.

 • W efekcie automatyzacji do realizacji i doglądania zadań prowadzonych w obiekcie wystarczy jeden pracownik. Błędy i wypadki praktycznie nie występują. Dzięki skalowalności zastosowanych rozwiązań w razie potrzeby może zostać zwiększona przepustowość magazynu.

Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia

Zakład ZKW w Krušovcach

Nazwa: ZKW Krušovce

Obszar działalności: Produkcja oświetlenia, elektroniki i komponentów dla branży automotive

Miejsce wdrożenia: Krušovce, Słowacja

Zakład produkcyjny w słowackich Krušovcach należy do międzynarodowej Grupy ZKW, specjalizującej się w wytwarzaniu innowacyjnych systemów oświetleniowych klasy premium oraz komponentów elektronicznych dla przemysłu motoryzacyjnego. Chcąc uzyskać w swoim nowym obiekcie logistycznym maksymalną efektywność procesów magazynowych, firma zdecydowała się na automatyzację zadań transportu wewnętrznego w oparciu o rozwiązania należących do Grupy KION siostrzanych spółek STILL i Dematic. W pełni zautomatyzowany w oparciu o wózki samojezdne AGV, przenośniki i system miniload magazyn mieści ponad 45 000 małych nośników ładunku oraz 7 000 palet i jest w stanie skutecznie zaopatrywać w części linie produkcyjne zakładu.

Wdrożenie było owocem ścisłej współpracy przedstawicieli STILL i ZKW.
We w pełni zautomatyzowanym magazynie miejsce znalazło ponad 45 000 małych nośników ładunku oraz 7 000 palet.

Rozwiązanie: automatyzacja w oparciu o autonomiczne wózki widłowe

Istotnym elementem automatyzacji magazynu są przenośniki.
Palety są transportowane do punktów przeładunkowych przed regałami o bardzo wąskich korytarzach za pomocą zautomatyzowanych wózków podnośnikowych STILL EXV iGo systems.
Autonomiczne wózki systemowe VNA serii STILL MX-X iGo systems umieszczają palety w regałach wysokiego składowania podzielonych bardzo wąskimi alejkami.

Cel wdrożenia:

 • Stworzenie wydajnego, w pełni zautomatyzowanego magazynu produkcyjnego

Zastosowane rozwiązanie intralogistyczne:

 • Zautomatyzowane wózki podnośnikowe STILL EXV iGo systems
 • Automatyczne wózki systemowe VNA STILL MX-X w technologii iGo systems
 • W pełni automatyczny magazyn małych części w technologii Miniload
 • System przenośników
 • System zarządzania magazynem klasy WMS DiQ
 • Systemy regałowe wraz z platformami

Jako generalny wykonawca, integrujący działania innych podmiotów, firma STILL rozpoczęła działania od wnikliwej analizy wymagań względem przepływu materiałów i informacji. Zgodnie ze specyfikacją klienta opracowano następnie całościową koncepcję zautomatyzowanego magazynu – w tym systemu regałów i podestów oraz technologii transportowych.

Pierwszym etapem procesu jest kontrola zgodności konturu ładunku po dostawie materiałów do obiektu. Poprawnie zweryfikowane materiały są przemieszczane do magazynu z użyciem przenośników. Opakowania zawierające małe części trafiają bezpośrednio do całkowicie zautomatyzowanego obiektu przystosowanego do ich obsługi dzięki systemowi składowania towarów małogabarytowych miniload.


Palety są natomiast transportowane do punktów przeładunkowych przed regałami o bardzo wąskich korytarzach za pomocą zautomatyzowanych wózków podnośnikowych STILL EXV iGo systems. Następnie są one odbierane, przenoszone i odkładane na regały przez autonomiczne wózki systemowe VNA serii STILL MX-X iGo systems. Cały proces jest kontrolowany przez system zarządzania magazynem (WMS) Dematic iQ (DiQ), który jest połączony z oprogramowaniem SAP, komunikuje się online i zarządza całym magazynem zgodnie ze zdefiniowanymi kryteriami.

Ładunki na przenośnikach.
Ładunki na przenośnikach.
Automatyczny wózek systemowy VNA serii STILL MX- X iGo systems podczas obsługi ładunków w systemach regałowych STILL.

Efekt: zwiększenie przepustowości magazynu i wydajności pracy

Rezultaty wdrożenia:

 • Stworzenie wydajnego, skalowalnego magazynu automatycznego
 • Ograniczenie liczby błędów oraz ryzyka kolizji dzięki zastosowaniu w pełni automatycznych rozwiązań
 • Maksymalizacja produktywności zatrudnionych osób

 

 

Dzięki w pełni zautomatyzowanemu rozwiązaniu cały magazyn ZKW Krušovce może być teraz zarządzany i kontrolowany przez jedną osobę. Kontrolowane na podstawie zleceń z niezawodnego systemu WMS wózki autonomiczne i przenośniki przyczyniają się do znacznego zmniejszenia liczby błędów, zwiększenia bezpieczeństwa pracy i znacznego wzrostu ogólnej produktywności.