Indukcyjne wózki systemowe w Carlini Gomme

Włoskiej sieci hurtowni opon zależało na maksymalizacji gęstości składowania w nowym magazynie. By pomieścić cały asortyment, zdecydowano się na zastosowanie wózków systemowych VNA i regałów wysokiego składowania z wąskimi alejkami.

Na skróty:

  • Ze względu na szeroki asortyment produktów włoska sieć hurtowni ogumienia dążyła do osiągnięcia maksymalnej gęstości składowania w nowym obiekcie magazynowym.

  • Chcąc wykorzystać całą kubaturę budynku wykorzystano systemy regałowe sięgające 10 metrów wzwyż i podzielono je wąskimi korytarzami roboczymi o szerokości do 2 metrów.
  • By zapewnić bezpieczną i efektywną pracę w takich warunkach, obsługę regałów powierzono automatycznie prowadzonym po nitce indukcyjnej wózkom systemowym VNA.

 

Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia

Nazwa: Carlini Gomme

Obszar działalności: Hurtowy handel oponami i kołami przeznaczonych do jednośladów, pojazdów ogrodniczych, samochodów osobowych, ciężarówek, maszyn rolniczych itp.

Miejsce wdrożenia: Magazyn w Catanii, Sycylia (Włochy)

Carlini Gomme to jedna z najważniejszych we Włoszech firm branży ogumienia. Przedsiębiorstwo współpracuje z ponad 15 tysiącami partnerów biznesowych i chwali się ponad 2 mln sztuk sprzedanych opon. 

Wózki systemowe VNA STILL MX-X i reach truck STILL FM-X

Kompleksowa oferta obejmuje rozwiązania dla wszelkich rodzajów pojazdów: skuterów, motocykli, samochodów osobowych, terenowych i użytkowych, ciężarówek, pojazdów rolniczych, ogrodniczych itp. Na asortyment składają się produkty najważniejszych marek (Michelin, Bridgestone, Pirelli, Continental, Dunlop, Goodyear), jak i rozwiązania wyspecjalizowanych, mniej znanych podmiotów.  Komplementarnym elementem procesu sprzedaży jest profesjonalne doradztwo oparte na ponad 60-letnim

doświadczeniu - Carlini Gomme działa na rynku ogumienia od 1955 roku. Firma powstała w Monsampolo del Tronto w Apulii, gdzie do dziś mieści się jej główna siedziba. Jej sieć dystrybucji funkcjonuje w oparciu o 9 rozsianych po całym kraju magazynów logistycznych.  We wrześniu 2019 r. firma zleciła zaplanowanie nowego obiektu w sycylijskiej Catanii. Nowy obiekt magazynowy Carlini Gomme o łącznej powierzchni 6,3 tys. mkw. miał być w stanie efektywnie pomieścić cały asortyment pomimo jego ogromnego zróżnicowania.


Wysokie regały magazynowe i wózki systemowe sposobem na zwiększenie gęstości składowania

Wózek systemowy STILL MX-X i regały wysokiego składowania
Wózek VNA STILL MX-X i regały magazynowe

Cel wdrożenia:

  • Stworzenia obiektu magazynowego będącego w stanie pomieścić cały asortyment pomimo ograniczonej powierzchni

Wdrożone rozwiązanie intralogistyczne:

  • Regały magazynowe wysokiego składowania podzielone wąskimi alejkami
  • Prowadzone nitką indukcyjną wózki systemowe VNA serii STILL MX-X wyposażone w system nawigacji STILL iGo pilot
  • Pomocniczo – wózek wysokiego składowania STILL FM-X (tj. wózek widłowy typu reach truck), wózki paletowe STILL EXH, wózki do kompletacji pionowej STILL EK-X, elektryczny wózek widłowy STILL RX 20

 

Regały sycylijskiego magazynu Carlini Gomme trzeba było zaplanować tak, by dało się na nich optymalnie składować zarówno koła do taczek, jak i ogromne opony do maszyn rolniczych. Chcąc zmieścić w obiekcie 3 180 potrzebnych na to miejsc paletowych, efektywnie wykorzystano całą kubaturę budynku. Zdecydowano się na sięgające 10 metrów ponad poziom posadzki systemy regałowe podzielone wąskimi alejkami. Z kolei to rozwiązanie wymagało częściowej automatyzacji jazdy korytarzami roboczymi. W związku z tym wykorzystano modułowe wózki systemowe VNA serii STILL MX-X wyposażone w specjalne kosze do przewozu opon różnych rozmiarów. Kluczowymi w kontekście tej realizacji cechami rozwiązania były: wysoki udźwig resztowy pozwalający na podnoszenie towarów do 900 kg na znaczne wysokości, możliwość prowadzenia po cewce indukcyjnej i kompaktowe rozmiary. Zastosowane wózki systemowe są w stanie bezpiecznie przemierzać 30 alejek szerokich na zaledwie 2 metry. Dzięki wzbogaceniu ich wyposażenia o system nawigacji STILL iGo pilot potrafią one samodzielnie nawigować przemieszczeniami w poziomie i pionie. Na podstawie wskazań systemu WMS pojazdy same trafiają do właściwych miejsc paletowych. W zadaniach związanych z transportem towarów pomiędzy strefami przyjęcia, buforową i wydawania uzupełniająco wykorzystano inne rozwiązania STILL: wózki paletowe EXH i reach truck serii FM-X. W kompletacji zastosowanie znalazły wózki do kompletacji pionowej typu EK-X. Załadunek obsługuje natomiast wózek elektryczny RX 20-16.

Efekt: szybka dostawa regałów magazynowych i dobre osiągi wózków systemowych

  • Wyposażenie magazynu w zaledwie 4 miesiące – pomimo panującego lockdownu

  • Dobrze funkcjonujący model magazynu o wysokiej gęstości składowania

 

Pomimo lockdownu obowiązującego w trakcie realizacji wdrożenia, proces wyposażania magazynu udało się ukończyć w ciągu 4 miesięcy. Pierwsze półki regałów dostarczono w lutym 2020, a obiekt oddano do użytku z początkiem czerwca 2020. – Jesteśmy zadowoleni z przebiegu współpracy i rezultatów. Model wdrożony w magazynie w Catanii zamierzamy przeszczepiać do naszych kolejnych lokalizacji logistycznych – podsumowuje Eugenio Novelli, Logistics Manager Carlini Gomme.

Wózek systemowy VNA STILL MX-X - terminal operatora