Wdrożenie rozwiązań STILL w nowej hali firmy Lenaal

Wózki systemowe w technologii Li-Ion i regały wysokiego składowania STILL stały się podstawą procesów intralogistycznych w nowej hali firmy Lenaal. Flotę uzupełniły wózki czołowe i podnośnikowe w wynajmie długoterminowym Full Service.

Wózki systemowe w technologii Li-Ion i regały wysokiego składowania STILL stały się podstawą procesów intralogistycznych w nowej hali firmy Lenaal.

Flotę uzupełniły wózki czołowe i podnośnikowe w wynajmie długoterminowym Full Service.

Na skróty:

 • Chcąc nowocześnie wyposażyć nową halę i skorzystać z przewag zastosowania technologii Li-ion, radomska firma Lenaal nawiązała w zakresie projektu kompleksową współpracę z firmą STILL Polska.

 • W rezultacie konsultacji z doradcami intralogistycznymi STILL Polska zdecydowano się na magazyn z systemami regałowymi wysokiego składowania oraz wynajem długoterminowy floty wózków widłowych z bateriami litowo-jonowymi: systemowych, czołowych i podnośnikowych.
 • Wdrożone rozwiązanie zagwarantowało odpowiednią przepustowość magazynu i pozwoliło osiągnąć dobre wskaźniki zwrotu z inwestycji. wózków na dostawcę i jest z perspektywy menadżerów Lenaal bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia

Nazwa: Lenaal

Obszar działalności: wytwarzanie odlewanych metodą ciśnieniową komponentów ze stopów aluminium i cynku

Miejsce wdrożenia: Radom, Polska

Firma Lenaal to funkcjonujące na rynku od 1989 roku przedsiębiorstwo produkcyjne i dostawca komponentów odlewanych metodą ciśnieniową ze stopów aluminium i cynku odbiorcom w branżach takich jak: automotive, energetyka, elektronika i AGD. Wytwarzane w zakładzie w Radomiu części są montowane w najnowszych modelach takich marek samochodów jak Mercedes, Volkswagen czy Mazda. Łączna powierzchnia hal przy siedzibie firmy wynosi około 10,3 tys. mkw. Nowa hala-produkcyjno-magazynowa o powierzchni 4,3 tys. metrów kwadratowych i wysokości wynoszącej 12,4 metra powstała w związku z planami ekspansji firmy Lenaal na rynek produkcji komponentów do samochodów hybrydowych i elektrycznych. W nowym obiekcie docelowo miało się znaleźć 8 maszyn odlewniczych, 8 automatycznych linii obróbczych, urządzenia myjące oraz przestrzeń magazynowa umożliwiające efektywne i płynne funkcjonowanie procesów produkcyjnych.

Elektryczne czołowe wózki widłowe STILL w odlewni firmy Lenaal.
Elektryczne czołowe wózki widłowe STILL w odlewni firmy Lenaal.

Rozwiązanie: magazyn wysokiego składowania z wózkami systemowymi i flotą Li-Ion

Wózki systemowe VNA STILL MX-X i systemy regałowe wysokiego składowania STILL w firmie Lenaal.
Wózki systemowe VNA STILL MX-X i systemy regałowe wysokiego składowania STILL w firmie Lenaal.
Wózki systemowe VNA STILL MX-X i systemy regałowe wysokiego składowania STILL w firmie Lenaal.
Wózki systemowe VNA STILL MX-X i systemy regałowe wysokiego składowania STILL w firmie Lenaal.
Wózki systemowe VNA STILL MX-X i systemy regałowe wysokiego składowania STILL w firmie Lenaal.

Cel wdrożenia:

 • Uzyskanie korzyści wynikających z przejścia na zasilanie wózków widłowych w technologii baterii litowo-jonowych
 • Efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej
 • Zwiększenie przepustowości magazynu na potrzeby ekspansji

Wdrożone rozwiązanie intralogistyczne:

 • doradztwo intralogistyczne STILL,
 • wynajem długoterminowy z umową full service,
 • systemy regałowe wysokiego składowania,
 • wózki systemowe VNA STILL MX-X,
 • elektryczne wózki czołowe STILL RX 20,
 • dwupaletowy wózek podnośnikowy z rozkładaną platformą dla operatora STILL EXD-SF

 

W zakresie wyposażenia hali firmę interesowały najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne – w tym baterie litowo-jonowe – oraz wydajne zagospodarowanie przestrzeni magazynowej. Ze względu na udaną wcześniejszą współpracę oraz stworzenie projektu spełniającego oczekiwania, wyposażenie magazynu nowej hali zdecydowano się powierzyć firmie STILL Polska. Pożądaną gęstość składowania uzyskano dzięki zastosowaniu liczących 12 metrów systemów regałowych  będących w stanie pomieścić 1940 palet wraz z wózkami systemowymi VNA serii STILL MX-X  w technologii Li-Ion. Pojazdy zostały wyposażone także w system aktywnej kompensacji nierówności podłoża STILL AFC. Uzupełniająco, na potrzeby załadunku i transportu poziomego pozyskano elektryczne wózki czołowe STILL RX 20 oraz  dwupaletowy wózek podnośnikowy z platformą dla operatora STILL EXD-SF Wózki zostały udostępnione na zasadzie wynajmu długoterminowego. W tej formule to dostawca odpowiada za serwis pojazdów przez cały czas trwania umowy.


Efekt? Oszczędności, sprawne procesy intralogistyczne i wysoka gęstość składowania

W efekcie wdrożenia:

 • skutecznie zrealizowano projekt modernizacji w modelu współpracy z jednym dostawcą;
 • uzyskano magazyn o wysokiej gęstości składowania zdolny pomieścić 1940 palet;
 • wypracowano oszczędności związane z wyborem i utrzymaniem posadzki;
 • zmniejszono obciążenia administracyjno-techniczne związane z serwisem wózków widłowych;
 • uzyskano dobre wskaźniki stopy zwrotu z inwestycji.

 

Systemy regałowe wysokiego składowania i wózki systemowe pozwoliły efektywnie zagospodarować powierzchnię magazynową nowej hali firmy Lenaal. System kompensacji nierówności podłoża STILL AFC niweluje drgania kabiny wózków systemowych na dużych wysokościach, poprawiając wydajność obsługi ładunków na najwyższych kondygnacjach i pozwalając zaoszczędzić na szlifowaniu posadzki. Wyposażenie wózków w baterie litowo-jonowe gwarantuje z kolei elastyczność pracy i zwiększa dostępność pojazdów w ciągu zmiany. Z punktu widzenia osób zarządzających logistyką, dobrym rozwiązaniem okazał się także wynajem długoterminowy z komplementarną umową serwisową. Dzięki niemu mogą one w pełni skupić się na zasadniczej działalności przedsiębiorstwa: produkcji i regularnych dostawach swoim klientom komponentów odlewanych metodą ciśnieniową. Wdrożenie w Lenaal to dobry przykład współpracy „wszystko od jednego dostawcy”. Firma STILL Polska stworzyła kompleksową koncepcję pracy magazynu i ją zrealizowała, a ostatecznie odpowiada także za utrzymanie ruchu wózków widłowych. Zastosowane rozwiązania pozwoliły osiągnąć dobre wskaźniki zwrotu z inwestycji.