Prekursor: Bill Gates


Programista, biznesmen, filantrop i multimiliarder. Kontrowersyjna postać przez dekady kształtująca rynek komputerów osobistych, zaangażowana następnie w kwestie zmian klimatycznych, edukacji i zdrowia publicznego: Bill Gates.

Bill Gates urodził się w Seattle jako środkowe dziecko prawnika oraz bizneswoman z prominentnych rodzin. Rodzice od małego kształtowali w swoich dwóch córkach i synu indywidualizm i ducha współzawodnictwa. Kluczowe znaczenie dla przyszłości Billa miało także uczęszczanie od 13 r.ż. do szkoły Lakeside Prep, gdzie zafascynował się komputerami i miał okazję na nich pracować, napisał swój pierwszy program (a potem kolejne!) i poznał Paula Allena, który stał się jego partnerem biznesowym na długie lata. Ich pierwszym poważnym przedsięwzięciem było napisanie dla szkoły skryptu automatyzującego układanie planu zajęć. W 1972 r. zaprojektowali razem program tworzący dla lokalnych władz raporty o natężeniu ruchu drogowego, a 3 lata później założyli firmę,

 

Stworzony przez nich język programowania Microsoft BASIC zdominował na przełomie lat 70. i 80. świat IT. W 1980 r. firma wyprodukowała stanowiący wariant UNIXa system operacyjny, a w krótce potem – działający w jego ramach edytor tekstu „Multi-Tool Word”, pierwszą wersję programu znanego i używanego dziś powszechnie „Microsoft Word”. W 1983 r. powstał system operacyjny MSX-DOS, a w dwa lata później jego graficzny interfejs (GUI) – Windows 1.0. W przeciągu dekady Windows stał się najpopularniejszym GUI na świecie, Microsoft zyskał tytuł najbardziej innowacyjnej firmy Stanów Zjednoczonych, a Gates – miano najbogatszego człowieka świata.


Gates

która miała stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych podmiotów na rynku IT.

Gdy w końcówce 1974 r. Allen zobaczył na okładce pisma „Popular Electronics” pierwszy mikrokomputer w historii, Altair 8800, pobiegł podzielić się wieściami z Gatesem. Panowie dostrzegli okazję biznesową w dostosowaniu do sprzętu języka BASIC. MITS, przedsiębiorstwo odpowiedzialne za produkcję Altair, wyraziło zainteresowanie projektem i dystrybucją oprogramowania, w efekcie czego Bill rzucił Harvard, by w Albuqurque założyć wraz z Paulem informatyczną firmę, której nadali nazwę Microsoft.

 

 

Gates
Franklin

Chciałbym nie być najbogatszym człowiekiem na świecie. Nic dobrego z tego nie wynika, a jesteś w rezultacie dużo bardziej widoczny.

Globalna rozpoznawalność prezesa i dominująca pozycja rynkowa firmy miały jednak także swoje mroczne strony. Firmie zarzucano monopolistyczne tendencje, Unia Europejska nałożyła na nią wielomilionowe kary, a sądy w Stanach nakazały podzielenie spółki i stworzenie osobnych podmiotów – jednego do tworzenia systemów operacyjnych, a drugiego – pozostałych typów oprogramowania. Gatesowi przypięto natomiast łątkę geniusza zła manipulującego dla zysku sytuacją na świecie – w 2020 r., 14 lat po rozpoczęciu przekazywania następcom obowiązków w Microsoft, z jego działaniami wiązano teorie spiskowe dotyczące pandemii koronawirusa. Według sondażu Yahoo i YouGov z maja 2020 r. 44 proc. amerykańskich republikanów wierzyło, że wsparcie Gatesa dla programu szczepień miało na celu umieszczenie mikrochipów w mózgach obywateli USA.

Pewne jest to, że zdrowie publiczne jest jednym z kluczowych obszarów działalności, której Gates poświęcił się po przejściu na biznesową emeryturę. Fundacja Billa i Melindy Gatesów jest największą w świecie prywatną organizacją dobroczynną. Finansuje wielomilionowymi dotacjami i wspiera realizowanymi projektami walkę z koronawirusem i malarią. Ponadto niweluje efekty wykluczenia przez upowszechnienie edukacji w grupach, w których dostęp do niej jest szczególnie utrudniony oraz dąży do ograniczania emisji CO2 i zatrzymania ocieplenia klimatu dzięki innowacjom w sektorach: energetyki, rolnictwa, produkcji, transportu i budownictwa. Bill Gates obiecał w 2009 r., że na przestrzeni lat przekaże na cele charytatywne co najmniej połowę swojego liczącego – bagatela – ponad 100 mld dolarów majątku. Bez wątpienia pozostaje więc postacią wpływową, w ocenach niektórych kontrowersyjną, ale także niebywale inspirującą.

Franklin

Co roku do atmosfery trafia 26 mld ton CO2 – średnio 5 ton na każdą osobę na planecie. Musimy wprowadzić zmiany, które ograniczą tę wartość do zera.

Gates
This site is protected by FriendlyCaptcha and the Friendly Captcha Privacy Policy applies.

Polecane artykuły

Wood Wide Web – czyli www w naturze

Ekscytujemy się Internetem Rzeczy. Mówimy o rewolucji przemysłowej, której przełomowość ma polegać na łączności między obiektami i całymi przedsiębiorstwami. Tymczasem to, co dla nas nowe, drzewa i grzyby robią od wielu tysięcy lat.