Leonardo da Vinci


Artysta, wynalazca i naukowiec – jego zainteresowania były niezwykle szerokie, a jego osiągnięcia na tyle znaczące, że jak nikt zasłużył na miano „człowieka renesansu”. Geniusz, który wyprzedził swoją epokę: Leonardo da Vinci.

Większość z jego projektów nie została nigdy opublikowana, sfinansowana ani zbudowana. Nie przeszkadza mu to jednak być postacią legendarną, ucieleśnieniem hasła „człowiek renesansu” i postacią powszechnie uznaną za geniusza. 

Może wynika to stąd, że jego futurystyczne pomysły zostały zrealizowane setki lat później, a jego teoretyczne rozważania i doskonała dokumentacja inspirowała dziesiątki kolejnych pokoleń wynalazców.

da Vinci

Prostota jest najwyższym wyrafinowaniem.

 

Marzył, by zbudować maszynę, która pozwoli człowiekowi latać. Zaprojektował urządzenie, które skupiając promieniowanie słoneczne podgrzewałoby wodę. Bacznie obserwował otaczający go świat, dostrzegał piękno w prostocie i widział doskonałość natury, której oddawał hołd w swoich dziełach. Stał się dzięki temu prekursorem projektowania systemowego, dążącego do zrozumienia funkcji poszczególnych elementów w całości.

W zbiorowej świadomości funkcjonuje jednak przede wszystkim jako malarz. Jego Mona Lisa jest najbardziej znanym portretem w historii, a Ostatnia Wieczerza – najczęściej reprodukowanym dziełem sakralnym wszechczasów. Nieźle jak na syna chłopki urodzonego w XV w, prawda?

Naturalnym pragnieniem dobrych ludzi jest wiedza.

Nieformalną edukację z łaciny, geometrii i matematyki zawdzięczał swemu ojcu - notariuszowi, z którym mieszkał najprawdopodobniej od 5 roku życia. Jako nastolatek podjął praktyki we florenckim studio malarza, rzeźbiarza i jubilera imieniem Verocchio. Pracował następnie między innymi dla zamożnych rodów: Medyceuszy, Sforzów czy Borgiów. Malował, kreślił mapy, rzeźbił, projektował, zajmował się organizacją spektakli teatralnych i inżynierią. Nade wszystko jednak oglądał z uwagą świat i notował swoje obserwacje. Powstało w ten sposób 13 tys. stron notatek, a w tym wiele jego charakterystycznych prac, jak prezentujący proporcje ludzkiego ciała Człowiek Witruwiański, szkice maszyn odwzorowujących lot ptaków czy szybowanie liści, wyobrażenie czołgu oraz spadochronu.

da Vinci

Natura nigdy nie łamie swych własnych praw.

da Vinci

Choć Leonardo da Vinci zmarł ponad 500 lat temu, jego przykład jest źródłem wartości aktualnych także dziś. Jak nikt uczy nas on, że warto myśleć o rzeczach wielkich, wykraczać pomysłami poza istniejące ograniczenia i nie zatracać przy tym wrażliwości na naturę i otaczający nas świat.

This site is protected by FriendlyCaptcha and the Friendly Captcha Privacy Policy applies.