Prekursor: Linus Torvalds


Na opartym o jego pracę systemie operacyjnym działają serwery Google’a i Amazona oraz ponad 3 mld urządzeń mobilnych. Programista, inżynier, orędownik nurtu Open Source i twórca rewolucyjnych narzędzi cyfrowych – Linus Torvalds.

Linus

Nie są wielką przesadą stwierdzenia, że stworzona przez niego technologia umożliwia działanie dzisiejszego Internetu, a popularyzowana przez niego koncepcja Open Source zrewolucjonizowała podejście do programowania. Zapoczątkował i rozwija prace nad systemem operacyjnym Linux Kernel, na którym oparta jest informatyczna architektura smartfonów, tabletów i wszystkich urządzeń z systemem Android. Wykreował także cyfrowe otoczenie, w którym każdy z tysięcy pasjonatów programowania dobrowolnie angażujących się w aktualizacje systemu Linux może dołożyć do jego rozwoju swoją cegiełkę. Mówi, że nie jest wizjonerem a inżynierem oraz że jego projekty to po prostu narzędzia, które zrobił, bo były mu potrzebne. Mimo to wywarł ogromny wpływ na rozwój Internetu jaki dziś znamy, tworząc jego technologicznie podwaliny.

Franklin

Większość dobrych programistów nie programuje dla sławy i pieniędzy, ale dla radochy.

Linus Torvalds

Torvalds zaczął programować na komputerze swojego dziadka jako nastolatek na początku lat 80. XX wieku. Nauczył się modyfikować system operacyjne pod kątem swoich potrzeb, a ze względu na trudności z dostępnością oprogramowania w Finlandii, z której pochodzi, zaczął tworzyć własne programy. Młodzieńcza pasja wyznaczyła kierunek studiów – informatykę na Uniwersytecie w Helsinkach. Wtedy to, na początku lat 90., Linus po raz pierwszy miał styczność z systemem operacyjnym UNIX i kupił swój pierwszy komputer osobisty klasy PC. Na nim rozpoczął pracę nad własnym systemem operacyjnym: Linux, który ostatecznie stał się również tematem jego pracy magisterskiej. Mniej więcej w tym czasie Torvalds usłyszał o GNU, projekcie mającym na celu zbiorowe tworzenie oprogramowania przez użytkowników i dzielenie się nim za darmo.

Franklin

Filozofia Linuxa to (…) „Zrób to sam”

Zainspirowany wykładem Richarda Stallmana na temat darmowego oprogramowania, w 1991 r. Linus opublikował w Internecie na nieodpłatnej licencji GNU swój system operacyjny. Zgodnie z nią inni użytkownicy mogli dowolnie go modyfikować. Dzięki wkładowi zainteresowanych Linuxem programistów i na podstawie ich informacji zwrotnej w 3 lata później powstała ulepszona wersja –systemu – Linux Kernel 1.0. Choć program nie miał interfejsu tak prostego jak produkty Microsoft i Apple, był wyjątkowo stabilny i wydajny. Co więcej, skupiona wokół niego społeczność nieustannie go ulepszała. W kilkanaście lat później – po smartfonowej rewolucji – Linux Kernel miał w efekcie stać się bazą, dzięki której funkcjonuje kilka miliardów urządzeń na świecie pracujących na systemie operacyjnym Android.

Linus Torvalds
Franklin

Inteligencja to umiejętność robienie rzeczy tak, by się nie narobić

Po studiach, w latach 1997 – 2003 Torvalds pracował w zakładzie produkującym mikroprocesory, a rozwój Linuxa traktował jak swoje hobby „po godzinach”. Mimo to – dwie firmy produkujące bazujące na tym systemie oprogramowanie – przekazały mu w dowód zasług pakiety swoich akcji. Jego starania docenili także globalni gracze rynku komputerowego, w tym: IBM, Intel i Siemens. Zaproszono Torvaldsa do kierowania projektem OSDL – Laboratorium Rozwoju Oprogramowania Open Source, którego celem miał być rozwój Linuxa. – Koncepcja open source jest prosta – pisał Torvalds w książce „Dla zabawy: historia przypadkowej rewolucji”. – Kod źródłowy, czyli stanowiące podstawę systemu operacyjnego instrukcje programowania są darmowe i ogólnodostępne. Każdy może poprawiać, zmieniać i użytkować kod. (…) Należy on do nikogo i do każdego. Otwarte projekty umożliwiają więc natychmiastowe i ciągłe podnoszenie jakości – nad systemem pracuje bowiem

równolegle wiele zespołów. Rezultaty osiąga się szybciej i pewniej niż za zamkniętymi drzwiami – tłumaczył. Z czasem Linux stał się rozległym, złożonym projektem, w którym na zasadach dobrowolności udziela się wiele osób, a jego rozwój to ewolucyjny proces kierowany potrzebami twórców i użytkowników. By skuteczniej koordynować ich pracę, Torvalds opracował w 2005 r. rozproszony system kontroli wersji oprogramowania zwany Git. Jak mówił o nim Linus w wywiadzie udzielonym podczas konferencji TED 2016: „Mój drugi duży projekt został stworzony tylko po to, żeby utrzymać mój pierwszy duży projekt”. Torvalds często mówi o tym, że jego pęd do programowania wynika z „lenistwa” rozumianego jako chęć posiadania narzędzi, dzięki którym można prosto i skutecznie realizować swoje potrzeby. Internet i programowanie udało mu się zrewolucjonizować przy okazji.

This site is protected by FriendlyCaptcha and the Friendly Captcha Privacy Policy applies.