Rekordowy i inteligentny LogiMAT 2023

Targi LogiMAT 2023 przeszły do historii jako rekordowe pod względem liczby gości. Były jednak nie tylko punktem spotkań kilkudziesięciu tysięcy specjalistów i decydentów, ale także okazją do prześledzenia najnowszych trendów.

LogiMAT to Międzynarodowe Targi Rozwiązań Intralogistycznych i Zarządzania Procesami i jedno z największych i najważniejszych w Europie branżowych spotkań tego typu. Organizatorzy stawiają sobie za cel zgromadzenie w jednym miejscu wszystkiego, co jest wykorzystywane w branży transportu wewnętrznego. Międzynarodowi wystawcy prezentują innowacyjne technologie, produkty, systemy i rozwiązania usprawniające operacje, optymalizujące procesy i obniżające koszty wewnętrznej logistyki. Uzupełnieniem przeglądu ofert przedstawianych na stoiskach jest program merytorycznych prezentacji obejmujących szeroki zakres

tematów. Edycja 2023 wypełniła po brzegi liczącą ponad 65 tys. mkw. powierzchnię wystawienniczą, przyciągając ponad 1 500 wystawców i przeszło 62 tys. odwiedzających. To historycznie najwyższa liczba gości, wyższa od ubiegłorocznej o 25 proc. Z sukcesem frekwencyjnym szła w parze merytoryczna jakość. Niezliczone prezentacje, premiery i pokazy innowacyjnych rozwiązań pozwalały zorientować się, czym żyje dziś branża, jakie tematy są na fali wznoszącej i jak w związku z tym wyglądać będzie przyszłość transportu wewnętrznego. Jakie trendy szczególnie uwidoczniły się podczas LogiMAT 2023?

Podsumowanie targów LogiMAT 2023 - STILL
Podsumowanie targów LogiMAT 2023 - STILL

Automatyzacja, cyfryzacja i sztuczna inteligencja, ale także zrównoważony rozwój

Co dla osób śledzących branżowe doniesienia nie powinno być zaskakujące, w centrum uwagi znalazły się przede wszystkim najnowocześniejsze technologie pozwalające optymalizować procesy intralogistyczne:

  • automatyzacja,
  • czujniki,
  • robotyka,
  • sztuczna inteligencja,
  • transformacja cyfrowa.

Wystawcy ogłosili przed targami i zaprezentowali w ich trakcie w sumie ponad 100 premier produktowych. Wśród licznych innowacji znalazł się na przykład ECHO ONE® – ultradźwiękowy sprzęt służący do prowadzenia w magazynach echolokacji jako metody nawigacji i omijania przeszkód przez pojazdy AMR i AGV. Istotnym punktem programu były także tematy zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej.

Rozwiązania automatyzacyjne STILL a targach LogiMAT 2023
Rozwiązania automatyzacyjne STILL a targach LogiMAT 2023

Inteligentne podejście do intralogistyki w interpretacji STILL

Interesującą interpretację inteligentnej intralogisytki zaprezentowała na swoim stanowisku firma STILL GmbH. Hamburski dostawca systemów regałowych, magazynowych rozwiązań IT i automatyzacyjnych oraz pojazdów transportu wewnętrznego z jednej strony pokazał swoje sztandarowe innowacje, z drugiej – komunikował poszerzenie portfolio o solidne rozwiązania segmentu podstawowego. Pokazywano zarówno:

  • współpracujące ze sobą w ramach kompletnych scenariuszy automatyzacyjnych AGV i AMR,
  • wyjątkowo wydajne pojazdy nominowane w tym roku do nagrody IFOY,
  • jak i przedstawiony szerokiej publiczności po raz pierwszy, należący do zoptymalizowanej pod kątem dostępności oraz nisko- i średnio intensywnej pracy elektryczny wózek widłowy STILL RCE.

– Nie wszystko, co możliwe, zawsze ma sens — mówił podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono wprowadzenie przez STILL rozwiązań Classic Line Frank Müller, Senior Vice President ds. Brand Management firmy. – Wyzwaniom naszych czasów nie można sprostać za pomocą jednej odpowiedzi: oprócz indywidualizowanych rozwiązań i wózków do najintensywniejszej pracy coraz częściej poszukiwane są mniej złożone i szybko dostępne pojazdy do prostych zastosowań. Ważne jest to, by również w ich przypadku nie iść na kompromis w zakresie jakości, bezpieczeństwa czy serwisu – dodawał.

Inteligentna oferta STILL na targach LogiMAT 2023
Inteligentna oferta STILL na targach LogiMAT 2023
Inteligentna oferta STILL na targach LogiMAT 2023
Inteligentna oferta STILL na targach LogiMAT 2023

Przyszłość transportu wewnętrznego przez pryzmat LogiMAT

Jeśli ponad dwudziestoprocentowy przyrost liczby gości i zwiększenie ilości wykorzystywanej pod targi branżowe powierzchni o 8 proc. mogą być wskaźnikami przyszłej koniunktury, rekordowy LogiMAT 2023 jest dobrym prognostykiem dla nowoczesnej intralogistyki. Tym bardziej, że według danych organizatorów aż 40% gości złożyło zamówienie podczas targów lub zamierzało to zrobić bezpośrednio po nich. Dominująca tematyka targów oraz obecność firm

podchodzących do budowania swojej oferty tak jak STILL GmbH pozwalają zakładać, że z jednej strony nadal dynamicznie rozwijać się będą nowoczesne technologie pozwalające optymalizować wysoce intensywne procesy, a z drugiej – wzrośnie popyt na solidne rozwiązania podstawowe dla firm, w przypadku których wydatki na automatyzację i cyfryzację są nieuzasadnione.