STILL Innovation Day ‘22

Dnia 4 października 2022 w łódzkim obiekcie logistycznym firmy Maersk odbyło się pierwsze po pandemicznej przerwie wydarzenie z cyklu STILL Innovation Day. Jego motywem przewodnim była automatyzacja magazynu i inteligentna logistyka.


Innovation Day to cykliczne wydarzenie organizowane przez STILL Polska. W jego trakcie firma prezentuje swoim klientom produkty i usługi odzwierciedlające najważniejsze intralogistyczne trendy i odpowiadające na współczesne i przyszłe potrzeby przedsiębiorstw, dla których logistyka ma istotne znaczenie. Motywem przewodnim pierwszej po pandemicznej przerwie edycji, która miała miejsce 4 października 2022 w obiekcie magazynowym firmy Maersk w Łodzi, była automatyzacja i inteligentne rozwiązania dla logistyki. Obok uzupełnianych komentarzami ekspertów STILL stacji, na których demonstrowano funkcjonowanie innowacyjnych produktów firmy, działały stoiska partnerów wydarzenia.

 Swoje stanowiska przygotowały:

 • Interrol- producent przenośników, na którego stoisku zaprezentowano przykładowy podajnik rolkowy;
 • Kärcher- dostawca urządzeń i środków czyszczących dla przemysłu, który po raz pierwszy w Polsce pokazał podczas Innovation Day autonomiczne urządzenie czyszczące Kira,
 • Stabautech- producent osprzętu, na którego stanowisku obejrzeć można było m.in. wózek widłowy z obrotnicą.

W tle – stanowisko firmy Kärcher podczas STILL Innovation Day 2022

Na stoisku poświęconym produktom oferowanym przez sklep internetowy STILL Polska swoje uchwyty pokazała ponadto firma RAM Mounts. W dodatkowej strefie obejrzeć można było nowe produkty STILL Polska, w tym ciągnik elektryczny STILL LXT 25. W ramach sesji plenarnej odbyły się wystąpienia: organizatora, gospodarza (odpowiednio – STILL Polska i Maersk), firmy IKEA oraz gościa specjalnego: mówcy i byłego żołnierza jednostki GROM, Pawła „Navala” Mateńczuka.

Stanowisko https://pl.still.shop/ na STILL Innovation Day

Automatyzacja, AMR, nowe wózki oraz Li-Ion – czyli co pokazała firma STILL

Prezentacje wybranych produktów organizatora odbywały się w formie stacji, na których demonstrowano funkcjonowanie poszczególnych rozwiązań. Na każdym ze stanowisk przedstawiciel STILL Polska objaśniał uczestnikom, na co dokładnie patrzą i jak można wykorzystać to urządzenie w podnoszeniu efektywności pracy magazynu. W ten sposób pokazane i omówione zostały wymienione dalej produkty:

 • autonomiczne roboty mobilne linii STILL ACH,
 • kooperacyjny wózek do kompletacji STILL OPX iGo neo,
 • zautomatyzowany wózek podnośnikowy STILL EXV,
 • ciągnik elektryczny LTX 50 wraz z zestawem transportowym,
 • elektryczne wózki widłowe rodziny produktowej RX oraz technologia baterii litowo-jonowych.

Poniżej zwięźle opisano zaprezentowane podczas wydarzenia rozwiązania.


Autonomiczny robot mobilny STILL ACH

Kooperacyjny wózek do kompletacji STILL OPX iGo neo

STILL ACH to roboty mobilne (AMR) służące do zautomatyzowanego transportu poziomego towarów. Są one w stanie przewozić na swojej platformie zróżnicowane nośniki ładunku oraz współpracować z różnego rodzaju stacjami magazynowymi i przeładunkowymi. Kluczową cechą produktów serii ACH jest kompaktowość. Przy podnoszeniu i dostarczaniu ładunków pojazdy tego rodzaju wymagają tylko około połowy przestrzeni wymaganej przez ręczny wózek widłowy.

Wózki do kompletacji STILL iGo neo drugiej generacji są w stanie podążać za operatorem i zawsze zatrzymywać się w pozycji optymalnej dla osoby kompletującej zamówienie. Sztuczna inteligencja, w którą wyposażone jest urządzenie, samodzielnie dostosowuje trasę i prędkość do wykonywanego zadania. Efektem jest zwiększenie efektywności kompletacji nawet o 75% przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.


Automatyczny wózek podnośnikowy STILL EXV

Układ STILL iGo systems zapewnia pojazdom transportu wewnętrznego możliwość nawigacji, identyfikowania przeszkód i komunikacji pomiędzy sobą oraz z WMS. Podczas STILL Innovation Day jako przykład zastosowania tego rozwiązania zaprezentowano, jak pracuje zautomatyzowany w oparciu o nie wózek podnośnikowy STILL EXV.


Elektryczne wózki widłowe rodziny produktowej RX

Wózki czołowe z napędem elektrycznym zostały zaprezentowane podczas STILL Innovation Day jako dowód, że pomimo rosnącego znaczenia automatyzacji, nie jest ona jedynym przejawem innowacyjności w logistyce. 

W tym kontekście pokazano charakteryzujące się wysoką efektywnością energetyczną i przeładunkową elektryczne wózki widłowe z rodziny produktowej RX zasilane akumulatorami w technologii Li-Ion.


Zestawy transportowe i ciągnik elektryczny STILL LTX 50

Na jednej ze stacji zademonstrowano także ciągnik elektryczny STILL LTX 50 zestawiony z ramami typu B oraz E. Niezależnie od tego, czy funkcjonują w trybie automatycznym czy manualnym, rozwiązania tego rodzaju pozwalają na efektywne dostarczanie ładunków na linie produkcyjne.


Prelekcje: STILL, Maersk, IKEA i Naval

Oprócz odbywających się niezależnie od siebie prezentacji na poszczególnych stanowiskach, odbyły się 4 prelekcje w ramach sesji plenarnej:

 • Advanced Applications Manager STILL Polska zaprezentował „z życia wzięte” przykłady wdrożeń rozwiązań automatyzacyjnych STILL;
 • Branch Manager Maersk wygłosił krótką prelekcję, do której punktem wyjścia był efektowny korporacyjny teledysk mówiący o misji firmy w dzisiejszych czasach pod hasłem: „Together, all the way”;
Kadr z klipu Maersk: „Together. All the Way”
Naval
 • Przedstawiciel IKEA zaprezentował zwięzłe wystąpienie w interaktywny sposób angażujące uczestników wydarzenia.

Zwieńczeniem sesji plenarnej było wystąpienie Pawła „Navala” Mateńczuka. Mówca, autor książek oraz były żołnierz jednostki GROM opowiadał o transferze technologii z wojskowości do przemysłu oraz o swoich życiowych doświadczeniach.