10 błędów operatorów wózków widłowych
Wypadkom przy pracy w transporcie i gospodarce magazynowej ulega w naszym kraju ponad 7 tys. osób rocznie. Od lat nieodmiennie najczęstszą przyczyną urazów jest nieprawidłowe zachowanie pracownika. Jakie błędy popełniają operatorzy?
Każdy, kto korzysta z mechanicznych urządzeń transportowych zobowiązany jest przejść odpowiedni instruktaż, a w przypadku przeważającej części maszyn – również zdobyć specjalistyczne uprawnienia. Mimo to 6 na 10 wypadków przy pracy wynika wprost z nieprawidłowego zachowania poszkodowanego. Jakie błędy należą do popełnianych najczęściej?
Oto lista 10 rzeczy, których nie należy robić, prowadząc wózek widłowy:
Niesprawdzenie masy ładunku przed jego podnoszeniem na widłach wózka widłowego
Wyrobienie przyzwyczajenia jazdy jednym wózkiem widłowym bądź założenie, że ładunek jest tej samej masy, co zwykle, to złe nawyki. Nie zawsze „ulubiony” pojazd jest odpowiedni do przewozu danej palety. Przed podjęciem ładunku zawsze upewnij się, że obciążenie przystaje do udźwigu wózka. Najłatwiej sprawdzić to na tabliczce znamionowej umieszczonej na pojeździe.
Niezapinanie pasa bezpieczeństwa w kabinie wózka widłowego
Ryzyko przewrócenia się wózka jest realne nawet na najkrótszych trasach. Dlatego, rozpoczynając jazdę zawsze trzeba zastosować – obowiązkowo istniejący w każdym wózku widłowym – system ograniczający (najczęściej są to pasy bezpieczeństwa). Pasy, siatki, bariery itp. zapobiegają wypadnięciu operatora poza kabinę, co w przypadku przewrócenia się wózka mogłoby z dużym prawdopodobieństwem skutkować przygnieceniem i śmiercią.
Ładowanie baterii wózka widłowego bez środków ochrony osobistej
Ładownie baterii wózków widłowych to proces, który rządzi się licznymi prawami. Musi być realizowany przez wykwalifikowane osoby w przeznaczonych do tego miejscach (ma to szczególne znaczenie w przypadku mogących wydzielać wybuchowy wodór baterii kwasowo-ołowiowych). Trzeba do tego ściągnąć pierścionki, zegarki i biżuterię, ale nade wszystko – zastosować środki ochrony osobistej, z rękawicami i okularami ochronnymi włącznie!
Niezgłaszanie usterek wózka widłowego przełożonemu
Przejmując wózek po poprzedniej zmianie, zdarza się zauważyć, że coś jest nie tak – na przykład miejsce ma wyciek wody, paliwa, oleju itp. Zgłoszenie tej sprawy przełożonemu – tak, by usterka została usunięta najszybciej jak to możliwe – ma zasadnicze znaczenie i gwarantuje bezpieczeństwo pracy podczas własnej zmiany oraz kolejnym osobom, które przejmą wózek.