Siemens Gamesa – transport z wiatrakami

Na skróty:

  • Po utworzeniu z połączonych firm Siemens Wind Power i Gamesa spółki Siemens Gamesa Renewable Energy obsługę dostaw części zamiennych do obsługiwanych turbin wiatrowych powierzono prowadzonemu przez Schenker Deutschland AG centrum dystrybucji w niemieckiej gminie Gallin.

  • By można było obsługiwać zróżnicowane ładunków i radzić sobie ze szczytami logistycznymi, doradcy intralogistyczni STILL zaproponowali zoptymalizowaną pod kątem zadań flotę i usługę wynajmu krótkoterminowego.
  • Dzięki niezawodności pojazdów, płynnemu wykonywaniu przez nie codziennych operacji oraz szybkiemu tempu reakcji serwisu dostawy części zamiennych z centrum przebiegają sprawnie, a turbiny wiatrowe Siemens Gamesa mogą funkcjonować bez przestojów.

 

Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia

Nazwa: Schenker Deutschland AG dla Siemens Gamesa Renewable Energy

Obszar działalności: Logistyka części zamiennych do turbin wiatrowych

Miejsce wdrożenia: Gmina Gallin, Niemcy

By do maksimum wykorzystać synergie na rynku energii odnawialnej, w 2017 roku Siemens Wind Power połączył siły z firmą Gamesa. Powstała spółka zatrudnia w globalnej skali 27 tys. osób i obsługuje zlokalizowane w ponad 90 krajach elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 75 gigawatów. Za globalną dystrybucję części zamiennych do turbin wiatrowych przedsiębiorstwa odpowiada centralny magazyn w niemieckiej gminie Gallin. Asortyment obsługiwanego przez Schenker Deutschland AG obiektu obejmuje 30 tys. rodzajów elementów (z czego około połowa to duże części jak generatory, skrzynie biegów czy wały napędowe). Jest w stanie pomieścić łącznie komponenty na 16 tys. miejsc paletowych. Różnorodność ładunków wymaga elastycznej organizacji pracy.

Siemens Gamesa

Cel wdrożenia oraz zastosowane rozwiązania intralogistyczne

Siemens

Cel wdrożenia:

  • Zapewnienie sprawnej obsługi globalnego centrum dystrybucji części zamiennych – pomimo dużego zróżnicowania ładunków
  • Skalowalność rozwiązania na wypadek występowania szczytów logistycznych

Wdrożone rozwiązanie:

Wyposażenie centrum dystrybucji Siemens Gamesa miało w założeniu pozwolić na sprawną obsługę dużej liczby zróżnicowanych ładunków oraz elastyczne reagowanie w sytuacjach zwiększonej intensywności prac. W związku z tym realizujący wdrożenie oddział STILL GmbH w swoich analizach brał pod uwagę nie tylko kwestie doboru wózków widłowych, ale całościowej obsługi procesów – od dostaw komponentów po składowanie palet i pojemników z małymi częściami. – Punktem wyjścia do stworzenia oferty było dobre zrozumienie potrzeb klienta w tym obiekcie. Prace zaplanowano w oparciu o zróżnicowaną flotę z wózkami optymalnie dopasowanymi do konkretnych zadań oraz wynajem krótkoterminowy na czas szczytów logistycznych. Wszystkie pojazdy zostały wyposażone w terminale współpracujące z SAP WMS obsługującej logistykę i spedycję Siemens Gamesa firmy Schenker – relacjonuje Grzegorz Kurkowski, specjalista ds. produktu STILL Polska. – Ładunki na ośmiometrowe regały paletowe odkładają (i pobierają je z nich) wózki wysokiego składowania typu FM-X. By zagwarantować maksymalną wydajność pracy, na pierwszych kondygnacjach i w transporcie poziomym wykorzystywane są dwupaletowe wózki podnośnikowe z amortyzowaną platformą dla operatora typu EXD-SF 20. W kompletacji dobrze sprawdzają się natomiast OPX 20 z kierownicami STILL Easy Drive, a w rozładunku dostaw – prowadzone dyszlem wózki podnośnikowe EXV. Za obsługę ciężarówek odpowiadają wózki czołowe RX 20-16, a za transport najcięższych obiektów – RX 60 o udźwigu do 6 ton. Zróżnicowana flota pozwala na optymalne dostosowanie wózków do konkretnych zadań i ich sprawne wykonywanie pomimo olbrzymiej różnorodności obsługiwanych części – od najmniejszych śrubek po łożyska 8-megawatowych turbin. W przypadku szczytów logistycznych park maszynowy uzupełniają pojazdy z floty wynajmu STILL.

Efekty wdrożenia i wynikające z niego korzyści

  • Duża przepustowość magazynu i płynne wykonywanie codziennych operacji
  • Wysoki komfort pracy operatorów
  • Skalowalność procesów intralogistycznych
  • Ograniczenie zapasów

Operatorzy chwalą ergonomię zastosowanych rozwiązań, a menadżerowie obiektu – elastyczność wdrożonego modelu i skuteczny serwis. – Komfort pracy operatorów przekłada się na dużą przepustowość pracy magazynu - mówi Ronny Hergaß, szef zespołu ds. kompletacji. – Korzystamy zarówno z użytkowanych stale wózków, usług ich utrzymania i serwisu, jak i zapewniającego skalowalność procesów wynajmu dodatkowej floty – mówi Christoph Schultze, menadżer ds. logistyki. – Jesteśmy szczególnie zadowoleni z niezawodności pojazdów, płynnego wykonywania codziennych operacji oraz tempa reakcji serwisu – podsumowuje. Outsourcing obsługi dostaw części zamiennych pozwolił firmie do minimum ograniczyć własne zapasy i zmniejszyć ilość zamrożonego kapitału.

Siemens
Siemens
Siemens

Polecane artykuły

ATM: przeciwwybuchowe wózki czołowe

W przedsiębiorstwach ze strefami zagrożonymi wybuchem przepisy wymuszają zastosowanie rozwiązań wykluczających iskrzenie, przegrzewanie i zapłon. Realizacja w firmie ATM dowodzi, że wózki STILL są w stanie sprostać tym wymaganiom.