Wózki widłowe na wtyczkę w technologii Li-Ion

Baterie litowo-jonowe i szybkie ładowanie częściowe zwiększają dostępność wózków w czasie zmiany i dają nowe możliwości optymalizacji czasu ich pracy. Efekt jest jeszcze mocniejszy w przypadku pojazdów ze zintegrowaną ładowarką.

 

Akumulatory w technologii litowo-jonowej różnią się od kwasowo-ołowiowych nie tylko większą żywotnością i wyższą efektywnością energetyczną ładowania, ale także brakiem tzw. efektu pamięci. Brak konieczności przeprowadzania całego cyklu ładowania pozwala uzupełniać energię w baterii podczas krótkich przerw w pracy

operatora, a wbudowana ładowarka pozwala robić to prosto i szybko wszędzie tam, gdzie dostępne jest gniazdko sieci z odpowiednim napięciem. W akumulatory litowo-jonowe ze zintegrowanym prostownikiem można wyposażyć coraz szerszą gamę wózków. Dla jakich typów pojazdów rozwiązanie to jest dostępne już dziś?


Wózki unoszące z dyszlem

Wózek unoszący ECH 15
Wózek unoszący ECH 15 - wymiana baterii
Zintegrowana ładowarka wózka unoszącego ECH 15
Wózek unoszący ECH 15 w użyciu

ECH 15, prowadzony dyszlem wózek unoszący o udźwigu nominalnym 1,5 t, jest pierwszym modelem w ofercie STILL Polska z baterią litowo-jonową i zintegrowanym prostownikiem w standardzie. Charakteryzuje się zużyciem energii na poziomie 0,239 kW/h i jest dostępny z 48-woltowym akumulatorem o pojemności do 30 Ah, dzięki czemu jest w stanie pracować nieprzerwanie nawet przez 5 godzin. Wyświetlacz informuje operatora o stanie baterii, umożliwiając zarządzanie energią i optymalizację cyklu ładowań częściowych. Ze względu na ponadprzeciętną dostępność w ciągu ECH 15 dobrze sprawdza się w zastosowaniach o dużej intensywności pracy.

Wózki podnośnikowe dwupaletowe

Wózek dwupaletowy z rozkładaną platformą EXD-SF
Wózek dwupaletowy z platformą dla operatora EXD-S
Wózek dwupaletowy z dyszlem serii EXD 18

W ofercie wózków podnośnikowych dwupaletowych STILL Polska z wbudowanym prostownikiem do akumulatorów litowo-jonowych dostępne są – opcjonalnie – wózki dwupaletowe ze stałą i rozkładaną platformą dla operatora: EXD-S i EXD-SF. Te kompaktowe pojazdy szczególnie dobrze sprawdzają się w transporcie palet na średnich i długich dystansach. We wbudowany prostownik z zabezpieczeniem przed niespodziewanym ruszeniem z miejsca przy aktywnym procesie ładowania wyposażyć można prowadzone dyszlem wózki dwupaletowe serii EXD 18-20 chętnie wykorzystywane do szybkiego rozładunku samochodów ciężarowych.

Wózek dwupaletowy z rozkładaną platformą EXD-SF w użyciu
Wózek dwupaletowy z platformą dla operatora EXD-S w użyciu

Wózki unoszące z platformą dla operatora

Wózek unoszący STILL EXH-SF z rozkładaną platformą
Wózek unoszący STILL EXH-S z platformą dla operatora
Użycie wózka unoszącego STILL EXH-S z platformą dla operatora
Wózek unoszący STILL EXH-SF z rozkładaną platformą w praktyce

Ze zintegrowanym prostownikiem do akumulatorów Li-Ion są dostępne opcjonalnie zarówno wózki unoszące ze stałą jak i rozkładaną platformą dla operatora: EXH-S oraz EXH-SF. Ich wydajne silniki napędowe umożliwiają szybkie i bezpieczne poruszanie się po rampach, a błyskawiczne ładowanie częściowe gwarantuje wysoką dostępność w ciągu zmiany. Modele wyposażone w akumulator litowo-jonowy łądują do 50 proc. baterii w 30 minut, a ich pełne ładowanie zajmuje zaledwie 1,5 godziny.

Ciągniki elektryczne

Ciągnik elektryczny STILL LTX 50
Ciągnik elektryczny z platformą STILL LTX T-06

Z wbudowaną ładowarką i akumulatorem w technologii litowo-jonowej do 410 Ah dostępne są opcjonalnie także ciągniki serii LTX: LTX 50 oraz LTX-T 06 o sile pociągowej wynoszącej 5 t. Szybkie ładowania pośrednie umożliwia ich efektywne wykorzystanie w trybie wielozmianowym, a zużycie energii nieprzekraczające 4,3 kWh/h gwarantuje wysoką wydajność pracy.

Ciągnik elektryczny STILL LTX 50 z zestawem palet transportowych
Ciągnik elektryczny STILL LTX 50 w użyciu

Elektryczne wózki widłowe

Wózek elektryczny STILL RX-20 w użyciu
Elektryczny wózek STILL RX-20 w praktyce

RX 20, Flagowy czołowy wózek elektryczny firmy STILL o udźwigu nominalnym wynoszącym 2 t, można wyposażyć w zintegrowany prostownik oraz wymienną 1:1 baterię Li-Ion. Wyświetlacz prognozujący na podstawie aktualnego stanu naładowania zużycie energii i pozostały czas jazdy pozwala na precyzyjne planowanie cyklu pracy i optymalizację wykorzystania wózka w ciągu dnia. W połączeniu z dostępnymi w standardzie konfigurowalnymi programami jazdy i trybem sprint narzędzia te czynią RX 20 jednym z najbardziej uniwersalnych oraz łatwych, wygodnych i tanich w eksploatacji rozwiązań w tej klasie.

Wbudowana ładowarka wózka elektrycznego STILL RX-20
Zintegrowany prostownik elektrycznego wózka STILL RX-20

Wózki do kompletacji

Seria wózków do kompletacji STILL OPX
Wózek do kompletacji STILL OPX w użyciu
Kierownica STILL Easy Drive – wózek do kompletacji OPX

Z komorą na akumulator litowo-jonowy o pojemności do 410 Ah dostępna jest całą seria wózków do kompletacji poziomej OPX. W zależności od preferencji operatorów i specyfiki pracy zakładu można wybierać spośród różnych opcji ładowania: od bocznej wymiany baterii, przez wymianę akumulatora przy użyciu dźwigu aż po ładowanie z użyciem wbudowanego prostownika bez konieczności wyciągania baterii. W razie potrzeby dostępny jest także wariant z adapterem korytkowym na akumulatory innych producentów. Wózki do kompletacji STILL OPX dają więc pełną swobodę dostosowania sposobu obsługi baterii do konkretnych potrzeb.

Wymiana baterii wózka do kompletacji serii STILL OPX