Szynaka: Supermagazyn dla branży meblarskiej

Meble to jeden z najpopularniejszych polskich towarów eksportowych. By nadążyć za wzrostami rynku, Grupa Meblowa Szynaka  – globalny potentat tej branży, rozbudowała centrum dystrybucyjne i wyposażyła je w nowoczesne rozwiązania.

Na skróty:

  • Ze względu na wzrost popytu centrum dystrybucyjne Grupy Meblowej Szynaka miało zostać rozbudowane o 15 tys. mkw.

  • Po zebraniu ofert i projektów najbardziej atrakcyjna okazała się oferta dotychczasowego dostawcy na kompleksowe wyposażenie magazynu w regału, wózki typu Reach Truck oraz czołowe wózki elektryczne.
  • Wynajem długoterminowy STILL dał klientowi poczucie bezpieczeństwa, a zaproponowane rozwiązania sprawdza się w codziennej, intensywnej pracy.

Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia

Nazwa: Grupa Meblowa Szynaka

Obszar działalności: produkcja mebli: biurowych, do jadalni, sypialni, salonu i pokoju dziecięcego.

Miejsce wdrożenia: centrum logistyczne LogisticSzynaka w Iławie

Grupa Meblowa Szynaka to polski producent mebli: biurowych, do jadalni, sypialni, salonu i pokoju dziecięcego. Historia firmy sięga 1957 r. - przez ponad 60 lat przekształciła się ona z przydomowego warsztatu w znaną na każdym kontynencie markę o globalnym zasięgu. Do odbiorców w ponad 50 krajach trafia w skali roku kilkanaście milionów sztuk mebli. Grupę tworzą zakłady produkcyjne w Lubawie, Iławie, Nowym Mieście Lubawskim i Wolsztynie, Centrum Logistyczno-Wystawiennicze oraz Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Pałac Mortęgi. Łączna powierzchnia obiektów przekracza 500 000 mkw., z czego 60 000 mkw. zajmuje noworozbudowane centrum logistyczne w Iławie.

Cel wdrożenia oraz zastosowane rozwiązania intralogistyczne

Cel wdrożenia:

  • rozbudowa centrum logistycznego w związku ze zwiększającym się popytem na produkty firmy oraz rosnącą intensywnością handlu zagranicznego
  • wydajna praca w centrum logistycznym obsługującym ponad 100 samochodów ciężarowych na dobę

Wdrożone rozwiązanie:

 

W związku z dynamicznym wzrostem popytu na produkty firmy oraz usługi logistyczne w ostatnim czasie zdecydowano się na zwiększenie metrażu obiektu o 15 000 mkw. W kompleksie znajduje się 12 000 m.b. regałów wysokiego składowania z 19 tysiącami gniazd paletowych oraz 50 nowoczesnych ramp załadunkowych, pozwalających na sprawną ponad obsługę 100 samochodów ciężarowych na dobę. – Centrum ma wielkość dziesięciu boisk piłkarskich, z czego znaczną część pokrywają 5 i 6-kondygnacyjne regały wysokiego składowania, będące w stanie pomieścić do 19 tys. palet jednocześnie. To jeden z największych obiektów tego typu w północnej Polsce i środkowej Europie- podkreśla Waldemar Górski, dyrektor Centrum Logistycznego Szynaka Meble w Iławie. — Dzięki rozbudowie zatrudnienie w centrum wzrośnie o ponad sto osób. Inwestycja pozwoli nam także skorzystać na rosnącym ruchu na skrzyżowaniu europejskich szlaków komunikacyjnych wschód-zachód i północ-południe – dodaje. – Nasz projekt obejmował wynajem długoterminowy elektrycznych wózków czołowych RX 20 15-20 nowej generacji i reach trucków FM-X14 i FM-X17 z pozycjonerami oraz instalację regałów paletowych z wypełnieniem z kraty pomostowej o wysokości sięgającej 9,5 metrów. Wraz z półkami konstrukcja waży ponad 500 ton – mówi Marek Trzeszczkowski – Key Account Manager STILL Polska – Niewątpliwie argumentem przemawiającym na naszą rzecz była także dotychczasowa, wzorcowa współpraca z Centrum w Iławie. W zakładzie jeszcze przed rozbudową zastosowanie znalazło kilkadziesiąt zróżnicowanych wózków czołowych typów RX 20 i RX 60 – relacjonuje Trzeszczkowski.

Efekty wdrożenia i wynikające z niego korzyści

  • kompleksowe wyposażenie centrum dystrybucyjnego u jednego dostawcy
  • nawiązanie długofalowej współpracy dającej poczucie komfortu wynikające z pewności prawidłowego i płynnego funkcjonowania procesów intralogistycznych
  • gotowość centrum dystrybucji na wzrost popytu na meble marki Szynaka

– Szeroki zakres działania i bogata oferta produktowa firmy STILL sprawiły, że dziś na wyposażeniu naszego centrum logistycznego mamy nie tylko kilkadziesiąt różnego rodzajów wózków widłowych tej marki, ale także regały wysokiego składowania doskonale sprawdzające się w wyposażeniu tego typu obiektów – mówi Waldemar Górski. – Podstawą naszego rozwoju i sukcesu firmy jest długotrwała współpraca z naszymi kontrahentami, zmierzająca do osiągania wspólnych celów. To z nimi tworzymy wartość naszego przedsiębiorstwa, opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Prowadzenie działalności w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu oraz jej szeroki zakres sprawiają, że efektywna współpraca może odbywać się jedynie w oparciu o dialog. Ze STILL Polska nawiązaliśmy tego rodzaju relację. Na podstawie wspólnego projektu w Iławie widzimy, jak bardzo to procentuje– podsumowuje dyrektor Centrum Logistycznego Szynaka Meble w Iławie.

Polecane artykuły

Wydajność dla e-handlu B2B

By być dziś konkurencyjnymi, firmy handlu B2B przygotowują się na odbiór zamówień każdym z dostępnych kanałów i optymalizują pod tym kątem swoje procesy logistyczne. Wyzwaniom tego rodzaju sprostało przedsiębiorstwo Reisser AG.

PLUS Retail: OPX podnosi wydajność

By nadążyć za rosnącymi oczekiwaniami klientów, w ostatnich latach holenderska sieć sklepów PLUS zwiększyła asortyment o 20-30 proc. Zdecydowano się na modernizację floty transportu wewnętrznego z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań do kompletacji.