Aluminium, cynk i litowo-jonowe wózki widłowe VNA

Specjalizująca się w odlewnictwie metodą ciśnieniową komponentów ze stopów aluminium i cynku na potrzeby branży automotive i przemysłu firma Lenaal wyposażyła halę produkcyjno-magazynową w wózki widłowe STILL w technologii Li-Ion.

Na skróty:

 • Lenaal, radomska firma specjalizująca się w ciśnieniowym odlewnictwie ze stopów aluminium i cynku na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, energetycznego, elektronicznego i AGD rozbudowała zakład o nową halę magazynowo-produkcyjną.

 • Firma poprosiła o wsparcie projektowe w zakresie infrastruktury magazynowej – jak systemy regałowe i wózki widłowe do ich obsługi – firmę STILL Polska, którą znała z wcześniejszej współpracy na mniejszą skalę.
 • Jako wyposażenie magazynu firma STILL Polska zaproponowała systemy regałowe wysokiego składowania oraz wózki systemowe VNA serii STILL MX-X w technologii Li-Ion.
 • Rozwiązanie się sprawdziło. Uzupełniająco firma Lenaal postanowiła wynająć długoterminowo czołowe wózki elektryczne STILL RX 20 oraz dwupaletowy wózek podnośnikowy EXD-SF.
 • System regałowy na 1940 palet spełnił oczekiwania firmy Lenaal pod kątem gęstości składowania. Systemowe wózki widłowe do pracy w wąskich alejkach skutecznie je obsługują. Technologia litowo-jonowa zapewnia wysoką dostępność pojazdów. Umowa Full-Service przenosi odpowiedzialność za utrzymanie ruchu wózków na dostawcę i jest z perspektywy menadżerów Lenaal bardzo wygodnym rozwiązaniem.

 

Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia

Nazwa: LENAAL Sp. z o.o. Sp. j.

Obszar działalności: odlewnictwo na potrzeby przemysłu, energetyki, branży automotive

Miejsce wdrożenia: Radom, Polska

Firma Lenaal to funkcjonujące na rynku od 1989 roku przedsiębiorstwo produkcyjne i dostawca komponentów odlewanych metodą ciśnieniową ze stopów aluminium i cynku odbiorcom w branżach takich jak: automotive, energetyka, elektronika i AGD. Wytwarzane w zakładzie w Radomiu części są montowane w najnowszych modelach takich marek samochodów jak Mercedes, Volkswagen czy Mazda. Łączna powierzchnia hal przy siedzibie firmy wynosi około 10,3 tys. mkw. Nowa hala-produkcyjno-magazynowa o powierzchni 4,3 tys. metrów kwadratowych i wysokości wynoszącej 12,4 metra powstała w związku z planami ekspansji firmy Lenaal na rynek produkcji komponentów do samochodów hybrydowych i elektrycznych. W nowym obiekcie docelowo miało się znaleźć 8 maszyn odlewniczych, 8 automatycznych linii obróbczych, urządzenia myjące oraz przestrzeń magazynowa umożliwiające efektywne i płynne funkcjonowanie procesów produkcyjnych.

Czołowy wózek elektryczny STILL RX 20 w odlewni firmy Lenaal

Spalinowy RX 70-50 na LPG – początek współpracy Lenaal ze STILL Polska

Magazyn wysokiego składowania Lenaal z wózkami systemowymi VNA STILL MX-X Li-Ion

Wózek systemowy VNA STILL MX-X i systemy regałowe wysokiego składowania STILL w Lenaal
Wykorzystywany w Lenaal do załadunku dwupaletowy wózek podnośnikowy z platformą STILL EXD-SF
Wózki systemowe VNA STILL MX-X i regały wysokiego składowania STILL w Lenaal

Cel wdrożenia:

 • Nowoczesne wyposażenie nowej hali produkcyjno-magazynowej

Wdrożone rozwiązanie intralogistyczne:

 • Systemy regałowe wysokiego składowania STILL
 • Systemowe wózki VNA STILL MX-X z systemem AFC
 • Czołowe wózki elektryczne STILL RX 20
 • Dwupaletowy wózek podnośnikowy z paltformą dla operatora STILL EXD-SF
 • System zasilania w technologii Li-Ion
 • Wynajem długoterminowy z opcją Full-Service

 

W zakresie wyposażenia hali firmę Lenaal interesowały najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne – ze szczególnym uwzględnieniem baterii litowo-jonowych. Zależało jej także na wydajnym zagospodarowaniu przestrzeni magazynowej. Ze względu na udaną wcześniejszą współpracę oraz stworzenie projektu spełniającego oczekiwania, ostatecznie zdecydowano się powierzyć wyposażenie obiektu firmie STILL Polska. Pożądaną gęstość składowania pozwolił uzyskać system regałowy wysokiego składowania sięgający poziomu 12 metrów, będący w stanie pomieścić w sumie 1 940 palet. Do ich obsługi stosowane są wózki systemowe VNA serii STILL MX-X w technologii Li-Ion. Pojazdy – pozyskane w ramach umowy wynajmu długoterminowego z usługami serwisowymi w pakiecie – zostały wyposażone dodatkowo w system aktywnej kompensacji nierówności podłoża STILL AFC. Na potrzeby załadunku i transportu poziomego na tej samej zasadzie udostępniono elektryczne wózki czołowe STILL RX 20 oraz dwupaletowy wózek podnośnikowy z platformą dla operatora STILL EXD-SF.


Częściowa automatyzacja kompletacji zwiększyła produktywność i komfort pracy pickerów

W efekcie wdrożenia:

 • uzyskano magazyn o wysokiej gęstości składowania zdolny pomieścić 1940 palet;
 • zwiększono dostępność wózków dzięki wykorzystaniu technologii litowo-jonowej;
 • dzięki wynajmowi długoterminowemu STILL Full Service odzyskano czas na doskonalenie podstawowej działalności biznesowej firmy.

 

Systemy regałowe wysokiego składowania i wózki systemowe pozwoliły efektywnie zagospodarować powierzchnię magazynową nowej hali. System kompensacji nierówności podłoża STILL AFC niweluje drgania kabiny na dużych wysokościach, poprawiając wydajność obsługi ładunków na najwyższych kondygnacjach. Wyposażenie wózków w trakcyjne baterie litowo-jonowe gwarantuje z kolei elastyczność pracy i zwiększa dostępność pojazdów w ciągu zmiany. Z punktu widzenia osób zarządzających logistyką, dobrym rozwiązaniem okazała się także komplementarna z wynajmem długoterminowym formuła umowy serwisowej, w której to dostawca odpowiada za stan techniczny pojazdów. Jak zauważają przedstawiciele Lenaal, dzięki temu można w pełni skupić się na zasadniczej działalności: produkcji i regularnych dostawach komponentów klientom.