Inteligentne innowacje targów LogiMAT

Targi LogiMAT 2019 pobiły frekwencyjne rekordy, po raz pierwszy szczelnie wypełniając gośćmi całą powierzchnię Stuttgart Messe. Magnesem na odwiedzających były przede wszystkim innowacje z pogranicza logistyki i Przemysłu 4.0.


Liczba gości targów LogiMAT 2019 przekroczyła 60 000. To blisko dwa razy więcej niż jeszcze pięć lat temu. Wystawiały się 1 624 firmy (+3,8 proc. r/d/r) z 42 krajów (+11 proc. r/d/r), a 250 przedsiębiorstw robiło to po raz pierwszy. Motto tegorocznych targów, „Intralogistyka z pierwszej ręki: inteligentnie – efektywnie – innowacyjnie”, dobrze oddaje charakter zaprezentowanych produktów i uzasadnia ogromne zainteresowanie wydarzeniem po stronie dostawców i inwestorów. W obliczu wyzwań, jakie niosą ze sobą cyfryzacja, sprzedaż omnichannel i Przemysł 4.0, bycie na bieżąco z rynkowymi nowościami jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Przedstawiamy pięć innowacyjnych produktów promowanych na LogiMAT 2019.

Roboty oszczędzające pracy pickerom

Spośród 77 zgłoszonych do konkursu propozycji wystawców wybrano trzy, którym przyznano tytuł najlepszego produktu LogiMAT. Kryteria, którymi kierowało się jury złożone z naukowców i dziennikarzy związane były ze „wzrostem efektywności, zmniejszeniem kosztów i usprawnieniem działania procesów”. W kategorii „Kompletacja, przenośniki, podnośniki i technologia składowania” wygrały roboty 3D wspomagające kompletację poprzez podawanie pickerom opakowań do 30 kg umieszczonych na regałach do wysokości 10 m (prócz poruszania się po podłodze urządzenia są w stanie wjeżdżać w górę po odpowiednio skonstruowanych regałach). Dziennie zmniejszają dystans, który musi pokonać picker, średnio o około 15 km.


Automatyczne sczytywanie danych ładunku

W kategorii „Identyfikacja, pakowanie i bezpieczeństwo ładunku” jury przyznało nagrodę systemowi, który przyjmując towar automatycznie sczytuje dane na temat dostawy, sortuje go zgodnie z zakodowanymi kategoriami i przygotowuje informatyczną etykietę ładunku do dalszego transportu. Informacje są archiwizowane w celu dalszych analiz i optymalizacji procesów realizowanych w centrach dystrybucyjnych.

Optymalizacja realizacji zamówień w ten sam dzień

Pośród rozwiązań z dziedziny „Oprogramowania, Komunikacji, IT”, wyróżniono samodzielnie uczący się system zarządzania dostawami w dzień zamówienia, wspomagający WMS poprzez optymalizację zadań związanych z realizacją tego typu zleceń. Przewidując na podstawie archiwalnych danych dzienne obłożenie pracą jest w stanie eliminować część działań związanych z obsługą ładunków, zmniejszając koszty operacyjne o ponad 25 proc.

Modułowy system zarządzania flotą

Autonomiczna obsługa dostaw na linie produkcyjne

STILL prezentował także rozwiązanie nominowane do IFOY w kategorii poświęconej wózkom autonomicznym i robotom transportu wewnętrznego. Zaprojektowany wspólnie z DEMATIC kompletny układ pozwala na autonomiczną realizacją zadań zaopatrzenia linii produkcyjnych w potrzebne surowce. Skomunikowane ze sobą wózki, ciągniki, podnośniki i przenośniki pozwalają w pełni zautomatyzować dostawy palet oraz pobieranie pustych opakowań z punktów przeładunkowych na produkcji.

Co z tego wynika?

Obserwując usługi i produkty prezentowane podczas LogiMAT nietrudno dojść do wniosku, że choć pojazdy prowadzone przez operatora wciąż będą ważnym elementem procesów intralogistycznych, w coraz większym stopniu ich pracę będą wspomagać automaty. Podobnie w przypadku oprogramowania – analiza gromadzonych danych przez centralne systemy będzie punktem wyjścia do podejmowania przez menadżerów szybszych i bardziej trafnych decyzji. Krok po kroku zbliżamy się do realizacji założeń koncepcji Przemysłu 4.0.