Najciekawsze nominacje IFOY 2023

Opublikowano listę 25 produktów i rozwiązań nominowanych do nagrody IFOY 2023 w 7 kategoriach. Wyróżnienie zostanie przyznane tym, które otrzymają najwięcej punktów w testach zrealizowanych w końcówce marca w ramach IFOY Test Days.

Wózek do pracy wysoko, wózek do pracy nisko, pojazd prowadzony automatycznie, robot intralogistyczny, oprogramowanie instralogistyczne, rozwiązanie specjalne oraz startup roku – to 7 kategorii, w których przyznana zostanie w 2023 roku nagroda IFOY.

W dwóch z nich znalazły się produkty firmy STILL. Jakie inne ciekawe rozwiązania nominowane do IFOY poddano próbom podczas IFOY Test Days? 


Nominacje STILL: wózek do kompletacji pionowej i wózek unoszący

W kategorii wózków do pracy na wysokościach nominowany jest wózek do kompletacji pionowej STILL PXV.
Na tle konkurencji PXV wyróżnia zasięgiem wzwyż sięgającym 14,5 m.
Wózki do kompletacji pionowej tej serii wyposażono w szereg zwiększających ergonomię i wydajność rozwiązań.

Zupełnie nowa seria wózków do kompletacji pionowej PXV oraz popularny wózek unoszący z dyszlem EXH w zmodernizowanej wersji to rozwiązania STILL nominowane w tegorocznej edycji konkursu IFOY. W przypadku pierwszego z produktów, komisja kwalifikująca finalistów doceniła unikalny na rynku w wózkach tego typu zasięg wzwyż sięgający 14,5 metrów oraz systemy ergonomii i wsparcia

operatora gwarantujące wygodną i efektywną pracę. Komfort sterowania to cecha wyróżniająca również unoszący wózek widłowy EXH 16. Nowa konstrukcja główki dyszla z wyświetlaczem zawierającym najważniejsze informacje oraz ekranem dotykowym bądź dużymi przyciskami daje łatwy dostęp do wszystkich funkcji - niezależnie od specyfiki pracy przedsiębiorstwa.

W kategorii wózków do pracy na niższych kondygnacjach nominowano prowadzony dyszlem wózek unoszący STILL EXH nowej generacji.
Wygoda sterowania i dostępu do wszystkich funkcji to kluczowa przewaga konkurencyjna nowego EXH.
Kluczowa dla innowacji jest nowa konstrukcja dyszla z wygodnymi, dużymi przyciskami i opcjonalnym ekranem dotykowym.

Interesujące systemy wsparcia automatyzacji

Pośród pozostałych nominacji uwagę zwracają m.in. systemy konkurujące ze sobą w kategorii oprogramowania dla intralogistyki. Dzięki jednemu z nich łatwiejsza staje się integracja pracy urządzeń klas AGV i AMR w oparciu o stosowany także przez firmę STILL standard VDA 5050. Rozwiązanie wpisuje się w dostrzeganą coraz powszechniej potrzebę uniwersalnych interfejsów umożliwiających jednoczesne korzystanie ze zautomatyzowanych pojazdów różnych dostawców. Drugie z rozwiązań to system pozwalający tworzyć tzw. cyfrowego bliźniaka magazynu (ang. digital twin). Zapewnia dokładną lokalizację urządzeń i towarów w czasie rzeczywistym, pozwala koordynować współpracę zautomatyzowanych wózków widłowych i pojazdów autonomicznych i pomaga uzyskać pełną transparentność w czasie rzeczywistym.

W kategorii oprogramowania intralogistycznego uwagę zwraca system do tworzenia cyfrowego bliźniaka magazynu. Fot. IFOY


Duża konkurencja wśród startupów

Nominacja IFOY 2023 w kategorii startup: przenośnik umożliwiający transport ładunków w trzech wymiarach. Fot. IFOY
Nominacja IFOY 2023 w kategorii startup: system AI umożliwiający automatyzację kompletacji pojedynczych obiektów. Fot. IFOY

Uwagę zwraca także duża liczba i różnorodność nominowanych w tegorocznej edycji startupów. Pośród siedmiu finalistów znalazły się m.in. firmy rozwijające:

  • pasywny egzoszkielet dla pracowników magazynowych,
  • przenośnik umożliwiający transport ładunków w trzech wymiarach,
  • system AI umożliwiający dalszą automatyzację kompletacji pojedynczych obiektów
  • czy optyczny system lokalizacji w czasie rzeczywistym.

Nominacje w tej i innych kategoriach nie pozostawiają wątpliwości, że przyszłość jest dziś. Z jednej strony przybiera ona oblicze automatyzacji, a z drugiej – wsparcia ludzi w bardziej wydajnej i bezpiecznej pracy. Oceny finalistów podejmuje się międzynarodowe grono ekspertów IFOY. W tym toku testy mają miejsce w ramach wydarzenia Test Camp Intralogistics organizowanego na targach w Dortmundzie. 

O rozwiązaniach STILL nominowanych do nagrody IFOY 2023 więcej można dowiedzieć się z materiału opublikowanego w sekcji aktualności www.still.pl: Wózek unoszący i wózek do kompletacji pionowej STILL z nominacją IFOY

 

Nominacja IFOY 2023 w kategorii startup: optyczny system lokalizacji w czasie rzeczywistym. Fot. IFOY
Nominacja IFOY 2023 w kategorii startup: pasywny egzoszkielet dla pracowników magazynowych. Fot. IFOY