Jak wybrać odpowiedni wózek wysokiego składowania (reach truck)?

Odpowiedź eksperta:

Wózki wysokiego składowania, powszechnie znane jako wózki typu reach truck, służą przede wszystkim do obsługi ładunków na drugiej i kolejnych kondygnacjach regałów. Temu, na jaki maksymalny poziom trafiają palety i towary, należy podporządkować wysokość podnoszenia pojazdu. Warto wspomnieć tu, że wózki wysokiego składowania pozwalają podnosić ładunki nawet na 13 metrów. W tym kontekście istotne znaczenie ma także wartość udźwigu resztowego – parametru mówiącego o tym, jak wraz z wysokością podnoszenia zmienia się maksymalny udźwig wózka. Ma on istotne znaczenie w planowaniu rozmieszczenia poszczególnych ładunków na miejscach paletowych.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj nawierzchni, po której będą poruszać się wózki. W przypadku, gdy reach truck będzie wykonywał zadania także na zewnątrz magazynu, gdzie podłoże nie jest zazwyczaj tak równe jak posadzka hali, polecanym rozwiązaniem są koła z oponami superelastycznymi, w które wyposażony został wózek wysokiego składowania FM-X SE. Alternatywnym typem konstrukcji podwozia są obrotowe koła umożliwiające natychmiastową zmianę kierunku jazdy o 90 stopni. Rozwiązanie będące wyróżnikiem wózków FM-4W jest szczególnie przydatne w magazynach z niewielką ilością miejsca na manewrowanie oraz do transportu ponadprzeciętnie długich towarów.

 

Decydując się na konkretny reach truck warto wziąć pod uwagę także ergonomię jego wyposażenia. Kluczowe z punktu widzenia komfortu obsługi regałów wysokiego składowania są takie elementy, jak: możliwość regulacji i odchylania siedziska, dach kabiny zaprojektowany w sposób gwarantujący dobrą widoczność w górę, system wstępnego ustawienia wysokości podnoszenia czy umieszczone na widłach kamery. Wszystkie te akcesoria zostały uwzględnione podczas tworzenia całościowej koncepcji ergonomii wózków wysokiego składowania STILL. W efekcie nasze flagowe produkt tego typu, wózki wysokiego składowania serii STILL FM-X, wyróżniają się ponadprzeciętną wygodą pracy i jej wydajnością.

Podsumowując, w procesie doboru wózka wysokiego składowania należy odpowiedzieć na szereg pytań:

  • Na jakiej wysokości będzie składowany towar?
  • Ile wynosi masa towaru na ostatnim poziomie składowania?
  • Czy wózek będzie pracował tylko wewnątrz czy także na zewnątrz magazynu?
  • Czy pojazd będzie wykorzystywany jedynie do transportu palet czy również nietypowych gabarytów?
  • Jakiej szerokości są korytarze robocze w hali?
  • Jakie usprawnienia w zakresie ergonomii będą najbardziej przydatne w kontekście specyfiki wykonywanych zadań?

Bazując na informacjach dotyczących tych obszarów tematycznych, doradcy handlowi STILL Polska będą w stanie dobrać najodpowiedniejszy wózek wysokiego składowania i adekwatne wyposażenie.

 

This site is protected by FriendlyCaptcha and the Friendly Captcha Privacy Policy applies.