Jak dobrze dbać o wózki widłowe?

W pracujących w trybie ciągłym magazynach od wózków widłowych wymaga się dziś więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Codzienna dbałość stan techniczny i regularna konserwacja są więc ważne jak nigdy. Jak dbać o flotę transportu wewnętrznego?


Dzisiejsze uwarunkowania funkcjonowania branży logistycznej stawiają przed flotami transportu wewnętrznemu szereg bezprecedensowych wyzwań. Konieczność pracy z niezwykłą intensywnością przez 7 dni w tygodniu wiąże się z radykalnym zwiększeniem stopnia eksploatacji wózków widłowych. By sprostać wysokiemu tempu pracy, pojazdy transportu wewnętrznego powinny

być utrzymywane w dobrym stanie technicznych, poddawane kontrolom, przeglądom i konserwacji. Na jakie kwestie zwracać szczególną uwagę, by wózki widłowe funkcjonowały bezpiecznie i bez nieplanowanych przerw? Jak zadbać o flotę intralogistyczną swojego zakładu?


Dlaczego utrzymanie dobrego stanu technicznego wózków widłowych się opłaca?

Kontrola sprawności wózka widłowego – serwis STILL Polska

Utrzymanie dobrego stanu wózków widłowych jest istotne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy operatorów, wydajności funkcjonowania transportu wewnętrznego, jak i długofalowego ograniczenia kosztów floty. Dobry plan i harmonogram zadań mających na celu zachowanie sprawności pojazdów pozwalają identyfikować i rozwiązywać problemy, zanim przyniosą one realne straty. Przestrzeganie kilku względnie prostych porad minimalizuje ryzyko występowania wypadków, przestojów i kosztownych napraw. Oto one.


ABC bezpieczeństwa i wydajności: kontrola sprawności pojazdu przed rozpoczęciem zmiany

Kontrola sprawności wózka widłowego – serwis STILL Polska

Codzienne kontrole stanu technicznego wózków widłowych są istotną częścią procesu utrzymywania bezpieczeństwa i wysokiej wydajności pracy. Nie tylko zapewniają operatorowi, że pojazd nie zawiedzie w ciągu zmiany, ale także dają szansę na wykrycie stosunkowo drobnych usterek zanim przeistoczą się one w poważne awarie. Producenci wózków widłowych często udostępniają klientom zalecane listy kontrolne dla wózków poszczególnych typów. Mogą one zawierać przykładowo:

  • sprawdzanie pod kątem wycieków,
  • sprawdzanie i uzupełnianie poziomu płynów,
  • sprawdzanie ciśnienia w oponach i bieżnika,
  • oględziny w celu wykrycia ewentualnych pęknięć lub widocznych wad w sprzęcie.

Istnieją także aplikacje prowadzące operatora krok po kroku przez cały proces sprawdzania sprawności technicznej pojazdu, zwiększając prawdopodobieństwo, że nic nie zostanie przeoczone. Przykładem jest intuicyjny i przyjazny użytkownikom program STILL PreOp. Dzięki niej można przeprowadzić rzetelną inspekcję wózka przed rozpoczęciem pracy w kilku prostych krokach:

  1. Operator uruchamia aplikację w smartfonie.
  2. Skanuje kod QR znajdujący się na wózku widłowym.
  3. Następnie - przy pomocy kliknięć - odpowiada na pytania dotyczące stanu wózka widłowego.Każda nieprawidłowość może być natychmiast udokumentowana za pomocą komentarza lub zdjęcia.
  4. Odpowiedzi są zapisywane w aplikacji.

Osoba nadzorująca flotę ma na bieżąco dostęp do wszystkich informacji na temat stanu wózków przez swoje konto, obsługiwane z poziomu przeglądarki internetowej. Operator ma natomiast

pewność, że skontrolował wszystkie kluczowe elementy. Gwarantuje sobie tym samym bezpieczeństwo pracy oraz spełnia związane z utrzymaniem floty oczekiwania pracodawcy.


Regularne przeglądy wózków widłowych

Kolejnym istotnym elementem prewencji wypadków i awarii są profesjonalne przeglądy stanu technicznego wózków widłowych. Oprócz codziennych kontroli i wymaganych przez prawo okresowych testów dopuszczenia do użytkowania przez UDT, warto rozważyć regularne przeglądy serwisowe. Częsta kontrola i wymiana w miarę potrzeby najszybciej zużywających się części sprzyjają utrzymaniu maksymalnej wydajności wózków i zapobieganiu przestojów. Istnieją dziś wygodne plany abonamentowe. W ich ramach technicy serwisu dostawcy wózków widłowych wykonują zadania z obszaru konserwacji predykcyjnej w ramach stałej opłaty – bez nieoczekiwanych kosztów i ryzyka ograniczenia dostępności pojazdów floty transportu wewnętrznego. Tego rodzaju plany usług serwisowych mogą być dostosowywane do potrzeb konkretnego zakładu, a ich elementy – optymalnie dobierane do potrzeb konkretnego zakładu. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na podstronie witryny STILL Polska poświęconej umowom STILL Full Service.

This site is protected by FriendlyCaptcha and the Friendly Captcha Privacy Policy applies.

Polecane artykuły:


K-Flex: dostosowane wózki i baterie Li-Ion

Baterie litowo-jonowe stopniowo zyskują popularność na polskim rynku. Kolejnym przedsiębiorstwem, które dołączyło do generacyjnej zmiany jest firma K-Flex produkująca elementy izolacji termicznej i akustycznej.