Jak dobrze dbać o wózki widłowe?

W pracujących w trybie ciągłym magazynach od wózków widłowych wymaga się dziś więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Codzienna dbałość stan techniczny i regularna konserwacja są więc ważne jak nigdy. Jak dbać o flotę transportu wewnętrznego?


Dzisiejsze uwarunkowania funkcjonowania branży logistycznej stawiają przed flotami transportu wewnętrznemu szereg bezprecedensowych wyzwań. Konieczność pracy z niezwykłą intensywnością przez 7 dni w tygodniu wiąże się z radykalnym zwiększeniem stopnia eksploatacji wózków widłowych. By sprostać wysokiemu tempu pracy, pojazdy transportu wewnętrznego powinny

być utrzymywane w dobrym stanie technicznych, poddawane kontrolom, przeglądom i konserwacji. Na jakie kwestie zwracać szczególną uwagę, by wózki widłowe funkcjonowały bezpiecznie i bez nieplanowanych przerw? Jak zadbać o flotę intralogistyczną swojego zakładu?


Dlaczego utrzymanie dobrego stanu technicznego wózków widłowych się opłaca?

Kontrola sprawności wózka widłowego – serwis STILL Polska

Utrzymanie dobrego stanu wózków widłowych jest istotne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy operatorów, wydajności funkcjonowania transportu wewnętrznego, jak i długofalowego ograniczenia kosztów floty. Dobry plan i harmonogram zadań mających na celu zachowanie sprawności pojazdów pozwalają identyfikować i rozwiązywać problemy, zanim przyniosą one realne straty. Przestrzeganie kilku względnie prostych porad minimalizuje ryzyko występowania wypadków, przestojów i kosztownych napraw. Oto one.


ABC bezpieczeństwa i wydajności: kontrola sprawności pojazdu przed rozpoczęciem zmiany

Kontrola sprawności wózka widłowego – serwis STILL Polska

Codzienne kontrole stanu technicznego wózków widłowych są istotną częścią procesu utrzymywania bezpieczeństwa i wysokiej wydajności pracy. Nie tylko zapewniają operatorowi, że pojazd nie zawiedzie w ciągu zmiany, ale także dają szansę na wykrycie stosunkowo drobnych usterek zanim przeistoczą się one w poważne awarie. Producenci wózków widłowych często udostępniają klientom zalecane listy kontrolne dla wózków poszczególnych typów. Mogą one zawierać przykładowo:

  • sprawdzanie pod kątem wycieków,
  • sprawdzanie i uzupełnianie poziomu płynów,
  • sprawdzanie ciśnienia w oponach i bieżnika,
  • oględziny w celu wykrycia ewentualnych pęknięć lub widocznych wad w sprzęcie.

Istnieją także aplikacje prowadzące operatora krok po kroku przez cały proces sprawdzania sprawności technicznej pojazdu, zwiększając prawdopodobieństwo, że nic nie zostanie przeoczone. Przykładem jest intuicyjny i przyjazny użytkownikom program STILL PreOp. Dzięki niej można przeprowadzić rzetelną inspekcję wózka przed rozpoczęciem pracy w kilku prostych krokach:

  1. Operator uruchamia aplikację w smartfonie.
  2. Skanuje kod QR znajdujący się na wózku widłowym.
  3. Następnie - przy pomocy kliknięć - odpowiada na pytania dotyczące stanu wózka widłowego.Każda nieprawidłowość może być natychmiast udokumentowana za pomocą komentarza lub zdjęcia.
  4. Odpowiedzi są zapisywane w aplikacji.

Osoba nadzorująca flotę ma na bieżąco dostęp do wszystkich informacji na temat stanu wózków przez swoje konto, obsługiwane z poziomu przeglądarki internetowej. Operator ma natomiast

pewność, że skontrolował wszystkie kluczowe elementy. Gwarantuje sobie tym samym bezpieczeństwo pracy oraz spełnia związane z utrzymaniem floty oczekiwania pracodawcy.


Regularne przeglądy wózków widłowych

Kolejnym istotnym elementem prewencji wypadków i awarii są profesjonalne przeglądy stanu technicznego wózków widłowych. Oprócz codziennych kontroli i wymaganych przez prawo okresowych testów dopuszczenia do użytkowania przez UDT, warto rozważyć regularne przeglądy serwisowe. Częsta kontrola i wymiana w miarę potrzeby najszybciej zużywających się części sprzyjają utrzymaniu maksymalnej wydajności wózków i zapobieganiu przestojów. Istnieją dziś wygodne plany abonamentowe. W ich ramach technicy serwisu dostawcy wózków widłowych wykonują zadania z obszaru konserwacji predykcyjnej w ramach stałej opłaty – bez nieoczekiwanych kosztów i ryzyka ograniczenia dostępności pojazdów floty transportu wewnętrznego. Tego rodzaju plany usług serwisowych mogą być dostosowywane do potrzeb konkretnego zakładu, a ich elementy – optymalnie dobierane do potrzeb konkretnego zakładu. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na podstronie witryny STILL Polska poświęconej umowom STILL Full Service.

Forma grzecznościowa*
Zgoda*
Newsletter
This site is protected by FriendlyCaptcha and the Friendly Captcha Privacy Policy applies.

Polecane artykuły:


K-Flex: dostosowane wózki i baterie Li-Ion

Baterie litowo-jonowe stopniowo zyskują popularność na polskim rynku. Kolejnym przedsiębiorstwem, które dołączyło do generacyjnej zmiany jest firma K-Flex produkująca elementy izolacji termicznej i akustycznej.