Elektryczne wózki widłowe dla przemysłu drzewnego

Z firm przemysłu drzewnego, realizujących dotąd zadania transportu wewnętrznego z użyciem spalinowych wózków widłowych, coraz częściej płyną świadectwa wykorzystywania w tym celu pojazdów elektrycznych. Jakie wózki tego typu sprawdzają się w przewozie drewna?


W przemyśle drzewnym towary stosunkowo często składuje się w magazynach otwartych, półotwartych i pod różnego rodzaju wiatami. W związku z tym przez długi czas domyślnymi pojazdami transportu wewnętrznego dla przedsiębiorstw tej branży były spalinowe wózki widłowe. W związku z rosnącymi cenami paliw, większą niż dawniej

presją na komfort pracy oraz coraz szerszym spektrum zadań, które z powodzeniem mogą wykonywać pojazdy zasilane z baterii, rośnie w tej branży popularność wózków elektrycznych. Jaki pojazdy tego typu stosowane są w przemyśle drzewnym? W jakich zadaniach sprawdzają się najlepiej?


Uniwersalne, podstawowe elektryczne wózki widłowe STILL RCE

Należące do linii Classic elektryczne wózki widłowe STILL RCE o udźwigu do 3,5 tony to solidne pojazdy o dobrym stosunku jakości do ceny.

Elektryczne wózki widłowe STILL RCE o udźwigu nominalnym od 2,5 do 3,5 tony zoptymalizowano pod kątem wydajnego funkcjonowania w lekkiej i średnio intensywnej pracy jednozmianowej – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz magazynu. Pozwalają one transportować ładunki w poziomie z prędkością do 15 km/h oraz podnosić je na wysokość do 6,55 metra. Dzięki elektrycznemu silnikowi trójfazowemu 80 V, napędowi na przednie koła oraz wielodźwigniowemu sterowaniu hydraulicznemu gwarantują wysoką moc i precyzję sterowania. Wykorzystane w produkcji materiały i

stalowe osłony wyeksponowanych elementów zapewniają długie i bezproblemowe użytkowanie. Co więcej, jak wynika z niezależnych testów, zużycie energii przez wózek RCE 25 na 100 obsłużonych palet jest – w zależności od wybranego trybu jazdy – od 17 do 20 proc. niższe od przeciętnej wartości dla pojazdów tej klasy. Elektryczne wózki widłowe tej serii sprawdzają się dobrze w tartakach i składach drewna w wykonywaniu podstawowych zadań transportu wewnętrznego: rozładunku i załadunku samochodów ciężarowych oraz przewozie ładunków.


STILL RX 20: kompaktowe wózki elektryczne do obsługi magazynów

Kompaktowe wózki elektryczne STILL RX20 mogą swobodnie manewrować w wąskich korytarzach i naczepach.

Flagowy produkt firmy STILL – elektryczny wózek widłowy serii RX 20 o udźwigu nominalnym do 2 ton – dobrze sprawdza się w rozładunku samochodów ciężarowych z ładunkami stosunkowo niewielkiej masy. Maksymalna prędkość na poziomie 20 km/h i wysokość podnoszenia do 7,93 metra zapewniają efektywny transport poziomy oraz sprawną obsługę kilkukondygnacyjnych regałów. Według niezależnych testów, model RX 20-16 umożliwia obsługę nawet 430 palet w ciągu jednej zmiany – 15% więcej niż średnia dla wózków tej klasy – przy około 40% niższym zużyciu

energii. Dzięki kompaktowej konstrukcji, precyzyjnemu sterowaniu oraz szerokim możliwościom wyposażenia w systemy ostrzegawcze, pojazdy sprawnie i bezpiecznie manewrują w niewielkich przestrzeniach. Umożliwia to wydajne wykorzystanie powierzchni magazynowej w obsługiwanych przez nie obiektach. W przemyśle drzewnym znajdują zastosowanie szczególnie tam, gdzie wymagana jest duża wydajność pracy, a przeciętna masa ładunków nie przekracza 2 ton.


Wózki widłowe STILL RX 60: wydajna obsługa ładunków dużej masy

Elektryczne wózki widłowe serii STILL RX 60 to wyjątkowo wydajne maszyny o udźwigu nominalnym:

Najcięższe spośród należących do niej pojazdów pozwalają na ponadprzeciętnie efektywną obsługę ładunków dużej masy.

Wyposażone w bezemisyjny napęd wysokiej mocy, cechują się doskonałymi osiągami roboczymi. Maksymalna prędkość jazdy wynosi standardowo 17 km/h oraz 20 km/h lub w trybie Sprint. Elektryczne wózki widłowe RX 60 60-80 są w stanie podnosić ładunki na wysokość do 8,67 metra. Pozwalają dzięki temu osiągać wysoką wydajność przeładunkową – zarówno podczas obsługi samochodów ciężarowych z drewnem, jaki i kilkukondygnacyjnych regałów. Precyzyjna hydraulika oraz kompaktowe rozmiary umożliwiają bezpieczną pracę w korytarzach o szerokości od 4999 mm.


Elektryczne wózki widłowe RX 60 o udźwigu do 3,5 i 5 ton cechuje kompaktowa konstrukcja i zdolność przemieszczania ładunków dużej masy. W przemyśle drzewnym sprawdzają się i w magazynach, i w rozładunku, i załadunku ciężarówek
Mocne wózki serii STILL RX 60 60-80 sprawdzają się w pracy z dłużycami i występującymi w przemyśle drzewnym masywnymi ładunkami.

Dlaczego warto stosować elektryczne wózki widłowe w przemyśle drzewnym

Wózki elektryczne prowadzi się łatwiej niż spalinowe; są przy tym cichsze i w mniejszym stopniu podatne na wibracje, wyższa jest więc w ich przypadku ergonomia pracy. Co więcej, elektryczne wózki widłowe mogą z powodzeniem pracować zarówno na zewnątrz, pod wiatami i w magazynach półotwartych, jak i we wnętrzach zamkniętych magazynów. Ze względu na mniejszą niż w przypadku

silników spalinowych liczbę ruchomych elementów, w długoterminowym ujęciu wózki elektryczne są bardziej niezawodne i tańsze w eksploatacji. W kontekście nieprzewidywalności cen paliw i energii wózki elektryczne są bezpieczniejszym rozwiązaniem – szczególnie, gdy istnieje możliwość ich zasilania z własnych źródeł energii odnawialnej.