Wózki widłowe w wersji antykorozyjnej

W przedsiębiorstwach charakteryzujących się trudnymi dla sprzętu warunkami otoczenia – w tym wilgocią i obecnością przyspieszających korozję substancji – zastosowanie znajdują odpowiednio wyposażone wózki widłowe w wersji INOX.

 

Przemysł farmaceutyczny, spożywczy i rybny, chłodnie i mroźnie – jeśli wózki widłowe stosowane w charakterystycznych dla tych branż warunkach nie zostaną odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i korozją, ich zużywanie się może być przyspieszone. By temu zapobiegać, okładziny, podwozia, maszty i przeciwwagi wózków przeznaczonych do tego typu otoczenia pokrywa się stopami i powłokami zapewniającymi długotrwałą ochronę przed korozją.

W zależności od modelu elementy łączące wózka mogą być również wykonane ze stali nierdzewnej, a przewody i kable mogą posiadać wodoodporną izolację i ochronę przed bryzgami wody. Przeznaczone do tego typu zastosowań pojazdy transportu wewnętrznego nazywane są niekiedy terminem pochodzącym od francuskiego słówka inoxydable oznaczającego nieutleniający się, nierdzewny. Oto przykłady wózków widłowych STILL w wersji INOX.


Czołowe wózki widłowe z powłokami antykorozyjnymi

Czołowe wózki widłowe STILL w wersji antykorozyjnej
Antykorozyjny, elektryczny wózek widłowy do przemysłu spożywczego

Przystosowane do specyficznych potrzeb tej branży wózki widłowe do przemysłu spożywczego są na dużą skalę wykorzystywane m.in. w Norwegii do rozładunku kutrów rybnych i przewozu skrzyń z połowem. By zapobiegać stopniowemu trawieniu ich powłok wskutek wilgoci oraz oddziaływań chemicznych, maszyny pokrywa się antykorozyjną farbą. Wszelkie szczeliny, przez które woda mogłaby dostać się w newralgiczne miejsca wypełnia się silikonem. 

Wykonane z niego maty osłaniają dodatkowo mechanizm masztu, szczególnie narażony na kontakt z solą. Co więcej, plastikowe osłony zastępuje się w wariancie INOX ich odpowiednikami ze stali nierdzewnej. Tak przygotowane wózki widłowe z przeciwwagą są dostępne zarówno w leasingu, wynajmie długoterminowym i na własność, jak i we flocie wynajmu krótkoterminowego STILL.

Nierdzewne wózki paletowe, unoszące i podnośnikowe

Wózek podnośnikowy SAMAG EGO INOX
Wózki paletowe (paleciaki) STILL w wersji antykorozyjnej
Elektryczny wózek unoszący SAMAG MICRON INOX

W wariantach dostosowanych do pracy w warunkach otoczenia zagrażających przyspieszoną korozją dostępne są także prowadzone ręcznie wózki z dyszlem: ręczne wózki paletowe oraz wózki elektryczne: unoszące i podnośnikowe. Podobnie jak w przypadku wózków czołowych, standardowe modele mogą zostać uszczelnione 

i pokryte antykorozyjnymi powłokami. Alternatywą są specjalistyczne wózki wykonane ze stali nierdzewnej. W sklepie internetowym STILL dostępne są przeznaczone do pracy m.in. w branży rybnej, farmaceutycznej i spożywczej wózki marki Samag INOX: elektryczny wózek unoszący MICRON i elektryczny wózek podnośnikowy EGO.

Odpowiednie do chłodni i mroźni reach trucki i wózki systemowe INOX

Wózek systemowy VNA STILL MX-X w wariancie do mroźni
Wózek wysokiego składowania STILL FM-X w wersji do mroźni
Wózek wysokiego składowania STILL FM-X w wersji do chłodni

Ze względu na zjawisko kondensacji wynikające z różnic temperatur w różnych strefach obiektu wózki widłowe w wykonaniu antykorozyjnym znajdują zastosowanie także w chłodniach i mroźniach – czy to w magazynach przemysłu spożywczego, czy to zakładach farmaceutycznych. Z kolei ze względu na nakłady energetyczne wynikające z konieczności utrzymania niskich temperatur w określonej przestrzeni, w tego typu obiektach dąży się do maksymalizacji gęstości składowania – przez zwiększanie wysokości regałów i zwężanie alejek roboczych. W związku z tym, chętnie wykorzystywane są w nich wózki wysokiego składowania oraz wózki systemowe VNA– często z izolowaną, ogrzewaną kabiną, zdatnymi do pracy w niskich temperaturach olejami i smarami oraz kompletem przeciwkorozyjnych rozwiązań.