EcorNaturaSì – ekożywność i ekologistyka

Na skróty:

  • W nowym, zlokalizowanym w Bolonii centrum dystrybucji potentata włoskiego rynku żywności ekologicznej, EcorNaturaSì, dążono do maksymalizacji wydajności i ergonomii pracy operatorów wózków widłowych.
  • Stworzono zróżnicowaną flotę wyposażoną w liczne systemy wsparcia operatorów.
  • Użytkownicy wózków dobrze oceniają warunki pracy, a obiektywne wskaźniki wydajności odzwierciedlają pozytywny wpływ ergonomii na produktywność – wszystko przy zachowaniu ponadprzeciętnym norm bezpieczeństwa.

 

 

Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia

Nazwa: EcorNaturaSì

Obszar działalności: Produkcja i handel żywnością organiczną i biodynamiczną

Miejsce wdrożenia: San Vendemiano i Bolonia, Włochy

EcorNaturaSì to przedsiębiorstwo powstałe w 2009 r. z połączenia dwóch dużych włoskich firm z branży produkcji i obrotu żywnością ekologiczną z historią sięgającą 1985 r. Przed fuzją firma Ecor specjalizowała się w wytwarzaniu i handlu detalicznym produktami organicznymi i biodynamicznymi, a NaturaSì było największą siecią supermarketów z certyfikowaną żywnością „eko”.

Wózek do kompletacji STILL OPX w użyciu w bolońskim centrum dystrybucji EcorNaturaSì

Grupa zatrudnia dziś około 1150 osób i prowadzi sklepy marek EcorNaturaSì oraz CuoreBio (odpowiednio około 250 i 230 lokali) i wypracowuje w skali roku obroty na poziomie 375 milionów euro. Do najważniejszych punktów sieci dystrybucji firmy należą centra w San Vendemiano i Bolonii. Każdego dnia do sklepów EcorNaturaSì w całym kraju wyjeżdża z nich około 45 samochodów ciężarowych załadowanych produktami z liczącego 9 tys. pozycji asortymentu. W liczącym 40 tys. mkw. powierzchni centrum dystrybucji w Bolonii mieści się około 16 tys. miejsc paletowych. Realizowane są tu standardowe procesy logistyczne – od rozładunku ciężarówek,

 

przez obsługę i składowanie towaru po kompletację i załadunek. Przez lata działalności EcorNaturaSì wypracowało specyficzne sposoby ich realizacji. Wysoka wydajność procesów logistycznych stała się jednym z fundamentów, na których zbudowano silną pozycję firmy w jej sektorze – w dużej mierze przy wsparciu doradczym i produktowym firmy STILL. To w oparciu o jej rozwiązania zrealizowano modernizację w San Vendemiano i stworzono infrastrukturę wzniesionego od podstaw na przełomie lat 2016 i 2017 centrum w Bolonii.

 

Cel wdrożenia oraz zastosowane rozwiązania intralogistyczne

Wózek wysokiego składowania (reach truck) STILL FM-X obsługujący regały wysokiego składowania w centrum dystrybucyjnym EcorNaturaSì

Cel wdrożenia:

  • Zapewnienie maksymalnej efektywności procesów logistycznych oraz najwyższego stopnia bezpieczeństwa pracowników

Wdrożone rozwiązanie:

 

Do obsługi procesów transportu wewnętrznego i magazynowania w centrum dystrybucyjnym EcorNaturaSì w Bolonii dobrano zróżnicowaną, liczącą łącznie 41 wózków flotę. Składają się na nią 32 wózki do kompletacji, 4 wózki wysokiego składowania, 2 wózki unoszące z platformą dla operatora, 2 modele z platformą przeznaczoną do pracy na stojąco oraz 1 elektryczny wózek czołowy z przeciwwagą. By zapewnić bezpieczeństwo pracy pomiędzy regałami wysokiego składowania, wózki typu reach-truck wyposażono w szereg innowacyjnych rozwiązań. W wózkach wysokiego składowania STILL FM-X zamontowano na widłach kamery oraz zastosowano: system wstępnego ustawienia wysokości podnoszenia Easy Target Plus, automatyczne centrowanie wideł, przeszklone dachy oraz system automatycznej redukcji prędkości na zakrętach. Taki komplet wyposażenia upraszcza pracę operatora i gwarantuje doskonałą widoczność na ładunek, minimalizując ryzyko niepożądanych zdarzeń podczas obsługi ładunków na najwyższych kondygnacjach regałów. System Curve Speed Control zapewnia natomiast dobrą stabilność wózków na wirażach.

 

Wózek wysokiego składowania STILL FM-X - kamera na widłach – podgląd z kabiny operatora

Efekty wdrożenia i wynikające z niego korzyści

  • Subiektywna poprawa warunków pracy

  • Ułatwienie pracy, obniżenie poziomu stresu i poprawa komfortu osób prowadzących wózki
  • Wzrost produktywności operatorów

 

Jak wynika z relacji kadry menadżerskiej EcorNaturaSì, rezultatem szerokiego wdrożenia rozwiązań wspomagających osoby sterujące wózkami widłowymi była nie tylko subiektywna poprawa warunków pracy, ale także wzrost produktywności. – Zaproponowane przez STILL systemy wsparcia operatora dowiodły swojej wagi dla sprawnej obsługi naszych procesów logistycznych. Umieszczone pomiędzy widłami jeżdżących w Bolonii reach trucków kamery pomagają, gdy widok na ładunek jest ograniczony ze względu na dużą wysokość podnoszenia. Sprawdzają się tu także przeszklone dachy kabiny – mówi Mario Cicolecchia. – Zastosowane systemy wsparcia operatora ułatwiają pracę, redukują stres oraz zwiększają komfort i wydajność. Wszystkie wózki spełniają nasze wewnętrzne wymagania bezpieczeństwa wykraczające daleko poza określone prawem normy – konkluduje Menadżer Logistyki w EcorNaturaSì.

Przemysł spożywczy – centrum dystrybucji EcorNaturaSì - elektryczny wózek widłowy STILL RX 20