Wózki litowo-jonowe w Saturn Petcare

Holenderski producent karmy dla zwierząt zdecydował się na wdrożenie w swoim zakładzie wózków widłowych z akumulatorami litowo-jonowymi. W efekcie udało się zmniejszyć zużycie energii, emisję CO2 oraz zwiększyć wydajność pracy.


Na skróty:

 • Dążąc do nieustannej poprawy sustainability, produkująca karmę dla zwierząt firma Saturn Petcare zdecydowała się na przejście z kwasowo-ołowiowych baterii trakcyjnych na akumulatory litowo-jonowe.

 • Nowy sposób zasilania wdrożono w całej flocie obejmującej: reach trucki, wózki czołowe, unoszące i podnośnikowe.

 • Jako dostawcę wózków widłowych wybrano firmę STILL, która odpowiada także za utrzymanie dobrego stanu technicznego floty Saturn Petcare.

 • Technologia litowo-jonowa pozwoliła zmniejszyć pobory energetyczne, ograniczyć emisję CO2 oraz zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo pracy.

Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia

Nazwa: Saturn Petcare GmbH

Obszar działalności: Produkcja karmy dla zwierząt

Miejsce wdrożenia: Hattem, Holandia

Firma Saturn Petcare od 1987 r. działa jako producent karmy. Pozycjonuje się jako wiodący wytwórca żywności dla zwierząt domowych w modelu „private label”. W zakładach w holenderskim Hattem, oraz niemieckich Blaufelden i Bremen produkuje m.in. puszkowane jedzenie dla psów i kotów, suche przekąski dla zwierząt, mleko dla kotów oraz wysokiej jakości karmy suche. Dodatkowo firma oferuje podmiotom zainteresowanym wytwarzaniem tego typu produktów usługi takie jak:

 • wsparcie koncepcyjne, planowanie i zarządzanie daną kategorią produktów,
 • projektowanie oferty oraz rozwój produktu,
 • testowanie produktów i doradztwo co do ich zgodności z regulacjami i przepisami dotyczącymi karmy dla zwierząt,
 • wsparcie szybkiego wprowadzenia karm na rynek.
Firma Saturn Petcare produkuje karmę dla zwierząt domowych od 1987 r.
W zakładach firmy wytwarzane są m.in. puszkowane jedzenie dla psów i kotów, suche przekąski dla zwierząt, mleko dla kotów oraz wysokiej jakości karmy suche.

W centrum kultury organizacyjnej Saturn Petcare stoją wysoka jakość produktów i zrównoważony rozwój. W tym duchu firma zdecydowała się na wdrożenie floty wózków widłowych z akumulatorami w technologii Li-Ion. Choć osoby odpowiedzialne

za logistykę Saturn Petcare rozważały przejście na baterie litowo-jonowe wcześniej, dopiero teraz miały poczucie, że technologia jest na tyle rozwinięta, żeby jej zastosowanie zapewniło szybki zwrot z inwestycji i przyniosło wszechstronne korzyści.


Rozwiązanie: przejście z baterii kwasowo-ołowiowych na litowo-jonowe

W zakładzie Saturn Petcare w Hattem zastosowanie znajdują m.in. czołowe wózki widłowe i unoszące wózki widłowe w technologii Li-Ion.
Do obsługi regałów wysokiego składowania w Saturn Petcare wykorzystuje się reach trucki STILL FM-X z bateriami litowo-jonowymi.

Cel wdrożenia:

 • Optymalizacja procesów
 • Ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz emisji CO2
 • Decentralizacja procesu ładowania baterii

Zastosowane rozwiązanie intralogistyczne:

 • Technologia baterii litowo-jonowych
 • Elektryczne wózki widłowe RX 20 Li-Ion
 • Wózki wysokiego składowania STILL FM-X Li-Ion
 • Wózki podnośnikowe STILL EXV Li-Ion
 • Unoszące wózki widłowe STILL EXU

W świetle założonych celów zrównoważonego rozwoju, ale także w związku z dążeniem do zwiększenia wydajności pracy, Saturn Petcare zdecydowało się na całościowe przejście z baterii kwasowo-ołowiowych na litowo-jonowe. Flota zawiera zróżnicowane wózki widłowe: unoszące, podnośnikowe, wysokiego składowania oraz czołowe wózki elektryczne. Dostawca, firma STILL, była w stanie zapewnić pojazdy wszystkich stosowanych typów w technologii Li-Ion. Zdecydowano się na:

W ramach kontraktu zapewniono kompleksową obsługę maszyn. Technicy serwisu STILL samodzielnie wykonują wszelkie niezbędne prace i utrzymują wózki widłowe w dobrym stanie technicznym, zawsze gotowe do bezpiecznego użycia.Jako że część zadań w zakładzie firmy wykonuje się na trzy zmiany, operatorzy musieli przyzwyczaić się do częściowych ładowań baterii w trakcie przerw i w momentach, gdy pojazdy nie są wykorzystywane. W tym celu wspólnie wytypowano optymalne z perspektywy płynności pracy punkty ładowania.

Inaczej niż w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych, nie trzeba było zapewniać w nich dodatkowej wentylacji. Baterie litowo-jonowe nie gazują i nie muszą być w związku z tym uzupełniane w wyizolowanej akumulatorowni.


Efekt: optymalizacja procesów, niższe koszty ekonomiczne i środowiskowe

Rezultat wdrożenia:

 • Wózki widłowe STILL zapewniły wysoką ergonomię pracy.

 • Bezobsługowe baterie Li-Ion umożliwiły ładowanie częściowe w rozproszonych punktach, przyniosły oszczędność czasu oraz poprawę bezpieczeństwa.

 • Dzięki wysokiej efektywności energetycznej akumulatorów litowo-jonowych zmniejszono pobory energii elektrycznej i zmniejszono emisję CO2 o około 30 ton.

Wyposażone w baterie litowo-jonowe wózki widłowe wpisały się w procesy firmy Saturn Petcare. Operatorzy szybko zaczęli dostrzegać korzyści płynące z ładowania częściowego. Dzięki niemu nie trzeba wymieniać baterii, a pojazdy są gotowe do użycia przez cały dzień, nawet podczas bardzo intensywnych zmian. Pracownicy docenili także prostotę obsługi i ergonomię obsługi wózków widłowych STILL. Kompleksowa obsługa techniczna floty przez dostawcę gwarantuje wysoką dostępność pojazdów. Dzięki wysokiej efektywności energetycznej procesu ładowania, zmniejszono zużycie energii elektrycznej oraz o około 30 ton ograniczono emisję CO2. Dalsze oszczędności będą możliwe dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej. – Wózki widłowe w technologii litowo-jonowej pozwalają nam działać czyściej, wydajniej i bardziej ekologicznie. Nasi operatorzy również uwielbiają z nimi pracować. Czego chcieć więcej? – podsumowuje Wouter Heijink, Supply Chain Manager Saturn Petcare.

Dzięki przejściu z akumulatorów kwasowo-ołowiowych na baterie litowo-jonowe ładowanie odbywa się prosto, efektywnie i bezpiecznie.

Polecane artykuły:


Wózki widłowe na wtyczkę

Baterie litowo-jonowe i szybkie ładowanie częściowe zwiększają dostępność wózków w czasie zmiany i dają nowe możliwości optymalizacji czasu ich pracy.