Wózki litowo-jonowe w Saturn Petcare
Holenderski producent karmy dla zwierząt zdecydował się na wdrożenie w swoim zakładzie wózków widłowych z akumulatorami litowo-jonowymi. W efekcie udało się zmniejszyć zużycie energii, emisję CO2 oraz zwiększyć wydajność pracy.
Na skróty:
-
Dążąc do nieustannej poprawy sustainability, produkująca karmę dla zwierząt firma Saturn Petcare zdecydowała się na przejście z kwasowo-ołowiowych baterii trakcyjnych na akumulatory litowo-jonowe.
-
Nowy sposób zasilania wdrożono w całej flocie obejmującej: reach trucki, wózki czołowe, unoszące i podnośnikowe.
-
Jako dostawcę wózków widłowych wybrano firmę STILL, która odpowiada także za utrzymanie dobrego stanu technicznego floty Saturn Petcare.
-
Technologia litowo-jonowa pozwoliła zmniejszyć pobory energetyczne, ograniczyć emisję CO2 oraz zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo pracy.
Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia
Nazwa: Saturn Petcare GmbH
Obszar działalności: Produkcja karmy dla zwierząt
Miejsce wdrożenia: Hattem, Holandia
Firma Saturn Petcare od 1987 r. działa jako producent karmy. Pozycjonuje się jako wiodący wytwórca żywności dla zwierząt domowych w modelu „private label”. W zakładach w holenderskim Hattem, oraz niemieckich Blaufelden i Bremen produkuje m.in. puszkowane jedzenie dla psów i kotów, suche przekąski dla zwierząt, mleko dla kotów oraz wysokiej jakości karmy suche. Dodatkowo firma oferuje podmiotom zainteresowanym wytwarzaniem tego typu produktów usługi takie jak:
- wsparcie koncepcyjne, planowanie i zarządzanie daną kategorią produktów,
- projektowanie oferty oraz rozwój produktu,
- testowanie produktów i doradztwo co do ich zgodności z regulacjami i przepisami dotyczącymi karmy dla zwierząt,
- wsparcie szybkiego wprowadzenia karm na rynek.
W centrum kultury organizacyjnej Saturn Petcare stoją wysoka jakość produktów i zrównoważony rozwój. W tym duchu firma zdecydowała się na wdrożenie floty wózków widłowych z akumulatorami w technologii Li-Ion. Choć osoby odpowiedzialne
za logistykę Saturn Petcare rozważały przejście na baterie litowo-jonowe wcześniej, dopiero teraz miały poczucie, że technologia jest na tyle rozwinięta, żeby jej zastosowanie zapewniło szybki zwrot z inwestycji i przyniosło wszechstronne korzyści.
Rozwiązanie: przejście z baterii kwasowo-ołowiowych na litowo-jonowe
Cel wdrożenia:
- Optymalizacja procesów
- Ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz emisji CO2
- Decentralizacja procesu ładowania baterii
Zastosowane rozwiązanie intralogistyczne:
- Technologia baterii litowo-jonowych
- Elektryczne wózki widłowe RX 20 Li-Ion
- Wózki wysokiego składowania STILL FM-X Li-Ion
- Wózki podnośnikowe STILL EXV Li-Ion
- Unoszące wózki widłowe STILL EXU
W świetle założonych celów zrównoważonego rozwoju, ale także w związku z dążeniem do zwiększenia wydajności pracy, Saturn Petcare zdecydowało się na całościowe przejście z baterii kwasowo-ołowiowych na litowo-jonowe. Flota zawiera zróżnicowane wózki widłowe: unoszące, podnośnikowe, wysokiego składowania oraz czołowe wózki elektryczne. Dostawca, firma STILL, była w stanie zapewnić pojazdy wszystkich stosowanych typów w technologii Li-Ion. Zdecydowano się na:
- czołowe elektryczne wózki widłowe z przeciwwagą STILL RX 20,
- wózki wysokiego składowania (tzw. wózki reach truck) STILL FM-X,
- podnośnikowe wózki widłowe STILL EXV,
- unoszące wózki widłowe STILL EXU.
W ramach kontraktu zapewniono kompleksową obsługę maszyn. Technicy serwisu STILL samodzielnie wykonują wszelkie niezbędne prace i utrzymują wózki widłowe w dobrym stanie technicznym, zawsze gotowe do bezpiecznego użycia.
Jako że część zadań w zakładzie firmy wykonuje się na trzy zmiany, operatorzy musieli przyzwyczaić się do częściowych ładowań baterii w trakcie przerw i w momentach, gdy pojazdy nie są wykorzystywane. W tym celu wspólnie wytypowano optymalne z perspektywy płynności pracy punkty ładowania.
Inaczej niż w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych, nie trzeba było zapewniać w nich dodatkowej wentylacji. Baterie litowo-jonowe nie gazują i nie muszą być w związku z tym uzupełniane w wyizolowanej akumulatorowni.
Efekt: optymalizacja procesów, niższe koszty ekonomiczne i środowiskowe
Rezultat wdrożenia:
-
Wózki widłowe STILL zapewniły wysoką ergonomię pracy.
-
Bezobsługowe baterie Li-Ion umożliwiły ładowanie częściowe w rozproszonych punktach, przyniosły oszczędność czasu oraz poprawę bezpieczeństwa.
-
Dzięki wysokiej efektywności energetycznej akumulatorów litowo-jonowych zmniejszono pobory energii elektrycznej i zmniejszono emisję CO2 o około 30 ton.
Wyposażone w baterie litowo-jonowe wózki widłowe wpisały się w procesy firmy Saturn Petcare. Operatorzy szybko zaczęli dostrzegać korzyści płynące z ładowania częściowego. Dzięki niemu nie trzeba wymieniać baterii, a pojazdy są gotowe do użycia przez cały dzień, nawet podczas bardzo intensywnych zmian. Pracownicy docenili także prostotę obsługi i ergonomię obsługi wózków widłowych STILL. Kompleksowa obsługa techniczna floty przez dostawcę gwarantuje wysoką dostępność pojazdów. Dzięki wysokiej efektywności energetycznej procesu ładowania, zmniejszono zużycie energii elektrycznej oraz o około 30 ton ograniczono emisję CO2. Dalsze oszczędności będą możliwe dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej. – Wózki widłowe w technologii litowo-jonowej pozwalają nam działać czyściej, wydajniej i bardziej ekologicznie. Nasi operatorzy również uwielbiają z nimi pracować. Czego chcieć więcej? – podsumowuje Wouter Heijink, Supply Chain Manager Saturn Petcare.