Kiedy warto wdrożyć AMR?
W pełni autonomiczne, przemieszczające się dzięki technologii SLAM roboty mobilne to przełom w zakresie prostej automatyzacji magazynów – także tych funkcjonujących w trybie pracy mieszanej. W jakich zastosowaniach pojazdy AMR tego typu sprawdzają się najlepiej?
Dostępne w ofercie STILL Polska autonomiczne roboty mobilne (AMR) serii AXH to innowacyjne pojazdy służące do poziomego transportu ładunków bez konieczności angażowania operatora. Inteligentne, kompaktowe urządzania są w stanie poruszać się niezależnie po magazynie, również w operacjach mieszanych z udziałem ludzi. Pozwalają na przewóz zróżnicowanych nośników ładunku oraz mogą współpracować z różnego typu stacjami magazynowymi i transferowymi, systemami zarządzania i kontroli magazynu. Pojazdy klasy AMR można w ekonomiczny sposób integrować także z innymi funkcjonującymi w magazynie rozwiązaniami automatyzacyjnymi. W artykule pokrótce charakteryzujemy modele serii AXH i wyjaśniamy, w jakiego typu zadaniach sprawdzają się najlepiej.
Autonomiczne roboty mobilne STILL AXH 10 – charakterystyka produktu
Pojazdy klasy AMR serii STILL AXH 10 rozpoznają otoczenie i swoją lokalizację w oparciu o technologię SLAM (jej opis można znaleźć w Słowniku Logistycznym ConneXXt.pl pod literą „S” – przyp. red.). Są dzięki temu w stanie identyfikować innych uczestników ruchu, omijać przeszkody i adekwatnie reagować na potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Zostały zaprojektowane z myślą o pracy mieszanej, szczególnie zaś o efektywnym transporcie poziomym ładunków na stosunkowo długich trasach. Charakteryzują się udźwigiem na poziomie 1 tony i prędkością jazdy do 2,2 m/s. Znajdują zastosowanie w:
- zaopatrzeniu produkcji,
- transporcie poziomym do stacji i punktów przeładunkowych,
- przewozie ładunków do miejsc składowania blokowego,
- pickingu.
Nośniki ładunku obsługiwane przez autonomiczne roboty mobilne serii AXH
Autonomiczne mobilne serii AXH pozwalają na przewóz zróżnicowanych nośników ładunków, w tym między innymi:
- dzięki użyciu ram unoszących mogą obsługiwać troleje do transportu europalet,
- z odpowiednim adapterem i stacją przekazania ładunku są wstanie przewozić towar ułożony bezpośrednio na palecie,
- dzięki stabilnemu interfejsowi mechanicznemu umożliwia przewóz trolejów różnego rodzaju oraz kontenerów siatkowych, np. z kartonami, opakowaniami, produktami gotowymi itp.
Przykładowe obszary zastosowania AXH w poszczególnych branżach
Szeroka gama aplikacji autonomicznych robotów mobilnych serii AXH obejmuje m.in. takie zastosowania jak: przedsiębiorstwa produkcyjne – w tym posiadające inteligentne linie produkcyjne, branża automotive, firmy świadczące usługi 3PL, czy automatyzacja istniejących obiektów logistycznych.
- W przypadku zakładów produkcyjnych, w których: korzysta się zarówno z maszyn, jak i z ludzkiej pracy, sytuacja dynamicznie się zmienia i obsługiwane są zróżnicowane ładunki, AXH zapewniają elastyczny transport między liniami produkcyjnymi i pozwalają minimalizować czas przerobu surowców.
- Na inteligentnych liniach produkcyjnych funkcjonujących w trybie pracy ciągłej – charakteryzujących się zapotrzebowaniem na płynne zaopatrzenie w surowce z jednej oraz skuteczne zarządzanie opróżnionymi pojemnikami z drugiej strony – autonomiczne roboty mobilne mogą zapewniać wydajną i płynną komunikację między powierzchnią magazynową a liniami produkcyjnymi. W tym kontekście AXH sprawdzają się także w przedsiębiorstwach branży automotive, gdzie obsługiwać trzeba gabarytowe jednostki dystrybucyjne do części zamiennych.
- W firmach branży 3PL, charakteryzujących się wysokimi wolumenami dziennych przypływów materiałowych – z różnymi rodzajami towarów, opakowań i złożonymi systemami magazynowania, roboty serii AXH mogą zapewnić elastyczny transport poziomy na zróżnicowanych nośnikach ładunku pomiędzy punktami przeładunkowymi oraz strefami składowania w pionie.
- Autonomiczne roboty mobilne AXH sprawdzają się także w automatyzacji transportu poziomego w istniejących magazynach. Przeszkodą dla ich wdrożenia nie są ani skomplikowane trasy przejazdu, ani przeszkody istniejące w danym środowisku logistycznym. AXH zapewniają elastyczny i bezpieczny przewóz ładunków, a dzięki współpracy z urządzeniami zdolnymi obsługiwać wyższe kondygnacje regałów, mogą tworzyć w pełni zautomatyzowane strefy gęstego składowania.
Kiedy warto wdrożyć AMR? – podsumowanie
Z uwagi na specyfikę autonomicznych robotów mobilnych serii AXH, szczególnie duże korzyści z ich wdrożenia można uzyskać:
- w zakładach pracujących w trybie wielozmianowym,
- przy obsłudze dużych wolumenów,
- w przypadku stosunkowo długich tras przejazdu w transporcie poziomym,
- w obiektach, w których istnieje duży potencjał wynikający z automatyzacji (patrz kryteria powyżej), ale trudności nastręczałoby wyizolowanie stref pracy zautomatyzowanych wózków.
W pełni autonomiczne pojazdy klasy AMR mogą znacząco przyczynić się do obniżenia kosztów operacyjnych w zakładach produkcyjnych i centrach dystrybucyjnych niemal każdej branży charakteryzującej się dużą intensywnością procesów magazynowych. Przeszkodą dla ich wdrożenia nie jest ani konieczność dzielenia przestrzeni z pieszymi i prowadzonymi ręcznie wózkami widłowymi, ani pokonywanie długich bądź skomplikowanych tras przejazdu.