Wybierz literę, na którą zaczyna się poszukiwane hasło
S
SDD (Same Day Delivery)
SDD, Same Day Delivery – anglojęzyczne sformułowanie tłumaczone jako „dostawa tego samego dnia”. Stanowiąca jeden z elementów przewagi konkurencyjnej w e-commerce usługa, w ramach której produkt dostarczany jest odbiorcy w kilka godzin po tym, gdy złożył zamówienie w sklepie internetowym.
Same Day Delivery wymaga doskonałej integracji systemów informatycznych z logistyką wewnętrzną i pracą dostawców ostatniej mili. Nieodzowne są tu: sprawne oprogramowanie klasy ERP i systemy zarządzania przepływem materiałów, skuteczne i szybkie przekazywanie informacji pomiędzy organizacjami i sprawdzeni partnerzy odpowiadający za dostarczenie przesyłki do klienta ostatecznego. Z początkiem 2021 r. usługa ta była dostępna przede wszystkim w największych miastach naszego kraju w wybranych branżach, m.in.: obuwniczej, spożywczej i w wiodących marketplace’ach. Jej upowszechnienie w przyszłości jest możliwe w kontekście poszukiwania przewag konkurencyjnych przez graczy dynamicznie rosnącego rynku e-commerce.
SEU, Smart Energy Unit (jednostka inteligentnego zarządzania energią i ładowaniem baterii)
całościowe, inteligentne rozwiązanie kwestii uzupełniania baterii trakcyjnych elektrycznych wózków widłowych. System łączy funkcjonujące w zakładzie stacje ładowania i zapobiega przekroczeniu zadanego poziomu poboru mocy, czy to poprzez ograniczenie używanej jednocześnie energii, czy to rozplanowując ładowanie poszczególnych baterii w ciągu doby (w tym biorąc pod uwagę pozostałe pobory energetyczne przedsiębiorstwa oraz godziny, w których obowiązują preferencyjne stawki za energię elektryczną).
Systemy zarządzania ładowaniem akumulatorów stanowią odpowiedź na sytuację zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną w związku ze wzrostem popularności zasilanych nią wózków widłowych przy jednoczesnym wzroście cen energii i opłat za nadmierne pobory mocy. Rozwiązania klasy Smart Energy Unit pozwalają skutecznie zarządzać procesem ładowania baterii trakcyjnych poprzez:
- definiowanie przedziałów czasowych uzupełniania baterii,
- ustalanie limitów mocy
- i kolejkowanie ładowania wózków.
Świadome zarządzanie cyklami ładowania zwiększa dostępność floty i pomaga obniżyć koszty energii elektrycznej
SLAM
SLAM (Simultaneous localization and mapping) – jednoczesna lokalizacja i mapowanie: kategoria zagadnień obliczeniowych, w ramach której jednocześnie realizowane są zadania związane z
lokalizacją urządzenia oraz tworzenia cyfrowej mapy jego otoczenia. Algorytmy SLAM korzystają ze zróżnicowanych technologii oraz są stosowane w pojazdach i urządzeniach wielu rodzajów.
Dzięki zastosowaniu nawigacji SLAM pojazdy AGV i AMR – zarówno wózki w technologii STILL iGo systems , jak i autonomiczne roboty mobilne serii STILL ACH i AXH – są w stanie przemieszczać się na podstawie danych z otoczenia, bez konieczności montażu dodatkowej infrastruktury nawigacyjnej. Do przekazywania informacji pomiędzy urządzeniami niezbędna jest łączność radiowa, oparta najczęściej o bezprzewodową sieć w standardzie WiFi.
Przykładowymi obszarami zastosowania algorytmów SLAM są: samojezdne pojazdy ruchu drogowego, bezzałogowe statki powietrzne, autonomiczne łodzie podwodne, łaziki planetarne, pojazdy klasy AGV i AMR , odkurzacze samobieżne, a nawet miniaturowe aparaty diagnostyczne wprowadzane przez lekarzy do ludzkich organizmów. Urządzenia, w których stosowane są algorytmy SLAM, mogą korzystać do rozpoznawania swojego otoczenia z różnego rodzaju sensorów, m.in.:
- kamer,
- aserowych skanerów 2D i 3D,
- sonarów,
- radarów
- czy wifi.
Możliwe jest także tworzenie trójwymiarowych map otoczenia jako sum danych uzyskiwanych z wielu współpracujących ze sobą urządzeń. Firma STILL GmbH wraz z partnerami rozwija tego rodzaju technologię wraz z koordynującą jej pracę sztuczną inteligencją w ramach projektu ARIBIC: Artificial Intelligence-Based Indoor Cartography (Oparta na Sztucznej Inteligencji Kartografia Wnętrz).
Sustainability
Termin „sustainability” został utworzony od czasownika „sustain”, oznaczającego „umożliwić lub spowodować, że coś trwa przez określony czas”, „utrzymać lub zachować przy życiu”. W kontekście zmian klimatycznych oraz skończoności zasobów Ziemi „sustainability” interpretuje się jako zdolność do trwałego współistnienia biosfery naszej planety oraz cywilizacji człowieka. Z perspektywy ciągłości pokoleń termin - tłumaczony najczęściej na język polski jako „zrównoważony rozwój” – rozumiany jest za Raportem Brundtlanda jako możliwość „zaspokojenia potrzeb
obecnego pokolenia bez narażania zdolności przyszłych pokoleń do zaspokojenia ich potrzeb”. W typowym podejściu do sustainability zwraca się uwagę przede wszystkim na kwestie: ekonomiczne, socjologiczne i środowiskowe. W związku z rosnącą presją na troskę o środowisko naturalne coraz częściej z sustainability utożsamiane są zagadnienia ekologii. Raportowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i certyfikacja spółek i projektów pod tym kątem staje się dziś standardem w większości dużych przedsiębiorstw – także w logistyce, magazynowaniu i przemyśle.
W rozważaniach na temat sustainability w logistyce i przemyśle na pierwszy plan wychodzą dziś kwestie śladu środowiskowego, jak m.in.: minimalizacja emisji CO2 i gazów cieplarnianych w transporcie, korzystanie z zielonych źródeł energii i minimalizowanie zużycia jej oraz wody w obiektach magazynowych i zakładach produkcyjnych czy ograniczanie ilości odpadów
i recykling. Przykładowymi działaniami w tym duchu jest stosowanie wydajnych energetycznie pojazdów, wykorzystanie fotowoltaiki i energii wiatrowej do – choćby częściowego – zasilania zakładów czy wykorzystanie oprogramowania i metodologii pozwalającego trafnie oszacować ślad węglowy działalności i go minimalizować.