Wózki do kompletacji pionowej STILL PXV w Liebherr

Wózki do kompletacji pionowej STILL PXV w Liebherr

W charakteryzującym się dużą gęstością składowania magazynie produkcyjnym Liebherr-Hydraulikbagger GmbH z wysokimi regałami i wąskimi alejkami wdrożono szereg specjalistycznych rozwiązań STILL – w tym nominowane do IFOY 2023 wózki do kompletacji pionowej serii PXV.

Na skróty:

 • W odpowiedzi na zwiększony popyt na jej produkty firma Liebherr-Hydraulikbagger GmbH zdecydowała się na budowę obiektu w Kirchdorf an der Iller.

 • W zakładzie mieści się między innymi magazyn mający docelowo pomieścić asortyment części montażowych liczący 27 tys. pozycji.

 • W efekcie poszukiwań wydajnego sposobu zagospodarowania przestrzeni magazynowej, zdecydowano się na wykorzystanie regałów wysokiego składowania, wózki systemowe VNA oraz wózki do kompletacji pionowej.

 • Prócz sprawdzonych rozwiązań, takich jak wózek systemowy VNA STILL MX-X czy wózek do kompletacji pionowej STILL EK-X, w Liebherr pilotażowo wdrożono także nowość – nominowany do nagrody IFOY 2023 wózek do kompletacji STILL PXV.

 • Testy wykazały, że nowy wózek STILL do kompletacji pionowej wózek pozwala maksymalizować ergonomię i wydajność pracy w magazynach o wysokiej gęstości składowania.

Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia

Wózek do kompletacji pionowej STILL PXV w Liebherr-Hydraulikbagger.

Nazwa: Liebherr-Hydraulikbagger GmbH

Obszar działalności: Produkcja koparek, maszyn transportowych i wozideł przegubowych

Miejsce wdrożenia: Kirchdorf an der Iller, Niemcy

Grupa Liebherr została założona w 1949 roku w południowoniemieckim Kirchdorf an der Iller. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji szerokiej gamy wysokiej jakości koparek hydraulicznych, maszyn do transportu materiałów i wozideł przegubowych. Jej pojazdy znajdują zastosowanie w wielu sektorach przemysłu i są używane na całym świecie. Grupę tworzy ponad 140 spółek operujących na wszystkich kontynentach. W 2021 roku zatrudniały one łącznie ponad 49 tys. pracowników i mogły pochwalić się przychodami przekraczającymi w sumie 11,6 mld euro. W odpowiedzi na rosnący popyt na jej sprzęt, spółka Liebherr-Hydraulikbagger GmbH zdecydowała się na rozwój magazynu produkcyjnego. Budowany dwuetapowo w 2019 i 2021 roku obiekt miał docelowo pomieścić liczący 27 tys. pozycji asortyment części montażowych. Komponenty są składowane na paletach w magazynie o wysokości 22 metrów. Systemy regałowe, rozmieszczenia ładunków oraz typ i wyposażenia oraz trasy przejazdu zastosowanych urządzeń transportu wewnętrznego zoptymalizowano pod kątem maksymalnego wykorzystania przestrzeni. W samym magazynie produkcyjnym na dwie zmiany pracuje 30 osób, kompletujących zamówienia według zasad ABC i FIFO. Każdego dnia realizowanych jest w nim około 5 tys. operacji logistycznych. W obiekcie korzysta się ze zróżnicowanych pojazdów, ale główne role w obsłudze magazynu wysokiego składowania odgrywają wózki systemowe VNA oraz wózki do kompletacji pionowej.

Wózki do kompletacji pionowej STILL PXV w Liebherr.
Wózki systemowe VNA STILL MX-X, wózki do kompletacji STILL PXV, reach truck STILL FM-X oraz ciągnik elektryczny STLL w Liebherr.

Rozwiązanie: wydajne wózki systemowe VNA oraz do kompletacji pionowej

Wózki do kompletacji pionowej STILL PXV w Liebherr.
Wózki do kompletacji pionowej STILL PXV w Liebherr.

Cel wdrożenia:

 • Zapewnienie wydajnej obsługi magazynu produkcyjnego z sekcjami wysokiego składowania i bardzo wąskimi alejkami

Zastosowane rozwiązanie intralogistyczne:

 • Wózki systemowe VNA STILL MX-X
 • Wózki do kompletacji pionowej STILL EK-X
 • Pilotażowe wdrożenie nominowanych do nagrody IFOY 2023 wózków do kompletacji pionowej STILL PXV

Do kompletacji ładunków z palet lub skrzynek kratowych, a także długich i nieporęcznych części montażowych w zakładzie Liebherr stosowane są wózki systemowe VNA  STILL MX-X o zasięgu 17,4 metra. Umieszczane w kontenerach SLC w 12-metrowym systemie regałowym z 40 poziomami elementy montażowe podejmowane są z kolei przez wózki do kompletacji pionowej STILL EK-X. Pojazdy korzystają z prowadzenia indukcyjnego oraz systemów wsparcia jazdy. Do wykonywania tych zadań w zakładzie pilotażowo wdrożono także nominowane do nagrody IFOY 2023 wózki do kompletacji pionowej serii STILL PXV. Wyróżniają się one:

 • zasięgiem 14,5 m eliminującym w przypadku regałów o wysokości 12 m konieczność potencjalnie niebezpiecznego podnoszenia ładunków nad głową,
 • zaworami proporcjonalnymi najnowszej technologii pozwalającymi na niezwykle precyzyjną kontrolę przemieszczeń wózka,
 • inteligentnym systemem zmiany trybu pracy,
 • dobrą widocznością we wszystkich kierunkach,
 • możliwością pracy dwustronnej.

Pojazdy wyposażono także w system automatycznej nawigacji STILL iGo pilot z predefiniowanymi ustawieniami wysokości podnoszenia na 40 występujących w magazynie poziomów składowania.


Wózki do kompletacji pionowej STILL PXV w Liebherr.
Wózki do kompletacji pionowej STILL PXV w Liebherr.

Efekt: poprawa parametrów pracy dzięki nowoczesnym wózkom do kompletacji pionowej

Rezultaty wdrożenia:

 • Efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynu wysokiego składowania
 • Zwiększenie ergonomii i wydajności pracy

Zastosowane rozwiązania – systemy regałowe wysokiego składowania wraz z zdolnymi skutecznie je obsługiwać wózkami do kompletacji i systemowymi – spełniło oczekiwania klienta względem przepustowości magazynu. Pilotażowo wdrożone w Liebherr wózki do kompletacji pionowej STILL PXV  pokazały także możliwości maksymalizowania dzięki nim ergonomii pracy. Od indywidualnej regulacji siedziska, podnóżka, elementów sterujących i lusterek panoramicznych; przez wyposażenie kabiny w poduszki kolanowe i podpierające oraz odchylane barierki boczne; aż po dostępność systemów wsparcia jazdy STILL iGo pilot i OptiSpeed – rozwiązanie gwarantuje wygodną, wydajną i bezpieczną pracę. – Testowaliśmy PXV przez osiem miesięcy. Widzimy poprawę w kilku obszarach – mówi Cengiz Beckel, Team Leader w magazynie produkcyjnym Liebherr-Hydraulikbagger GmbH. – W mojej ocenie udało się poprawić ergonomię i ilość dostępnego miejsca. Zwiększono prędkość jazdy i szybkość podnoszenia i – ogólnie rzecz biorąc – wydajność pracy. Wrażenie robi także stabilność kabiny podczas prac na wysokości – podsumowuje.

Wózki do kompletacji pionowej STILL PXV pozwalają zwiększyć ergonomię pracy.
Klienci w Liebherr są zadowoleni z wdrożenia STILL PXV.

Przeczytaj także: