Polskie magazyny się zielenią

Eksperci spodziewają się, że w najbliższych latach nastąpi boom na fotowoltaikę w polskich obiektach przemysłowych. Przekonanie o opłacalności zielonych rozwiązań i świadomość potencjału ich wykorzystania są silne już dziś – także w przypadku litowo-jonowych baterii trakcyjnych.

Na skróty:

  • Polski rynek OZE rozwija się w szybkim tempie.

  • Dostawcy powierzchni magazynowej i jej odbiorcy coraz większą wagę przywiązują do sustainability obiektów przemysłowych.
  • Wyrazem dbałości o zrównoważony rozwój jest także dynamiczny rozwój rynku certyfikacji budynków magazynowych oraz zwiększenie popularności energooszczędnych i bezmisyjnych rozwiązań transportu wewnętrznego, jak technologia Li-Ion i technologia ogniw paliwowych.

 

Polska jest jednym z europejskich liderów pod względem dynamiki zwiększania ilości instalacji fotowoltaicznych. Łączna moc paneli zamontowanych w naszym kraju wzrosła w 2021 r. o 3,7 MW i osiągnęła poziom 7,67 MW. W ujęciu procentowym oznacza to przyrost o ponad 93 proc. i na tle wynoszącej 15 proc. unijnej średniej wygląda na bardzo dobry wynik. W raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022” , z którego pochodzą powyższe dane,

eksperci Instytutu Energetyki Odnawialnej przewidują, że po obserwowanym już w 2022 r. nasyceniu rynku instalacjami prosumenckimi w kolejnych latach przyjdzie czas na dynamiczny wzrost popularności paneli solarnych w przemyśle. Zwrot ku zielonym technologiom to szerszy trend, widoczny już dziś zarówno z perspektywy deweloperów powierzchni magazynowej, jak i dostawców środków transportu wewnętrznego.


Pod względem tempa rozwoju sieci paneli fotowoltaicznych Polska jest jednym z europejskich liderów. To najpopularniejsze OZE w naszym kraju.

Magazynowi potentaci stawiają na zielone rozwiązania

W udzielonym pismu Logistics Manager wywiadzie Emilia Dębowska, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Panattoni, podała liczne przykłady świadczące o rosnącej ekologicznej świadomości klientów magazynowego potentata. Według jej relacji, ze względu na niestabilność cen surowców wynajmujący w coraz większym stopniu interesują się pozyskiwaniem energii z OZE oraz nowoczesnym wyposażeniem magazynów, pozwalającym ograniczyć zużycie energii nawet o 50 proc. Znaczenie dla rozwoju tego trendu ma również fakt, że czas zwrotu z inwestycji w rozwiązania takie jak fotowoltaika, pompy ciepła i dynamiczne oświetlenie LED staje się coraz krótszy. W obiektach firmy stosuje się także rozwiązania redukujące zużycie wody nawet o 65 proc. oraz technologie budowy pozwalające redukować ślad węglowy. Ekologiczne dążenia dostawców powierzchni magazynowej i jej odbiorców znajdują odzwierciedlenie także w odsetku obiektów poddawanych procesowi certyfikacji.

Ekologia na topie w transporcie wewnętrznym

W ostatnich latach standardem w przypadku nowych obiektów magazynowych stały się elektryczne wózki widłowe z bateriami litowo-jonowymi. Dowodem ich rosnącej popularności w naszym kraju są kolejne wdrożenia i wyrabiane dzięki nim przekonanie, że nie ma już powrotu do mniej wydajnych i mniej trwałych – a przez to mniej ekologicznych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Dobrymi przykładami tego rodzaju realizacji są między innymi:

  • flota wózków wysokiego składowania STILL FM-X i czołowych wózków serii RX w technologii Li-Ion wdrożona w zakładzie K-Flex w podłódzkim Uniejowie;
  • całościowe przejściu na technologię Li-Ion przez Zakłady Tłuszczowe Kruszwica.

Technologia litowo-jonowa na dobre zagościła już w polskich magazynach i dobrze idzie w parze z przechodzeniem na OZE. Rozwiązaniem w jeszcze większym stopniu odpowiadającym okresowości zwyżek energetycznych związanych z pozyskiwaniem energii z wiatru i słońca jest technologia ogniw paliwowych oparta o zielony wodór, pozyskiwany na drodze elektrolizy zasilanej ze źródeł odnawialnych. Choć wdrożeń z jej zastosowaniem wciąż jest niewiele, wiele wskazuje na to, że w obliczu europejskich dążeń do przejścia na gospodarkę bezemisyjną technologia ta będzie rozwijana i wkrótce skróci się czas zwrotu z inwestycji także w tego rodzaju rozwiązania.

Technologia ogniw paliwowych