Sieci kampusowe 5G – krok milowy w kierunku inteligentnej intralogistyki

Zakończono realizację projektu badawczego CampusOS poświęconego testowaniu przemysłowych zastosowań lokalnych sieci 5G. Wyniki wskazują, że szybka i stabilna łączność jest nieodzowna dla nowoczesnej intralogistyki.


W intralogistyce dużo mówi się w ostatnich latach o autonomicznych i połączonych ze sobą pojazdach transportowych oraz zarządzaniu magazynem przy wsparciu sztucznej inteligencji. Rozwój tych idei oznacza konieczność objęcia wydajną i szybką siecią setek elementów, które będą działać i reagować autonomicznie na siebie nawzajem. W tak złożonych strukturach silną przewagą konkurencyjną może okazać się technologia 5G. Zgłębieniu tematu poświęcony był projekt badawczy CampusOS.


Poszukiwanie najlepszej sieci do zastosowań przemysłowych

W latach 2022 – 2025 ramach projektu CampusOS analizowano wykorzystanie w przemyśle otwartych sieci kampusowych 5G. Reprezentująca Grupę KION firma STILL była zaangażowana w projekt jako główny partner z obszaru intralogistyki. W toku badań udało się określić, jakie parametry kampusowych sieci 5G pozwalają na optymalne funkcjonowanie nowoczesnych flot transportu wewnętrznego.

– Tak jak bez zasięgu nie da się w pełni wykorzystać potencjału nowoczesnego smartfona, tak warunkiem osiągnięcia pełni wydajności zautomatyzowanych i autonomicznych pojazdów transportu wewnętrznego jest stabilna i wydajna sieć – mówi obrazowo Ansgar Bergmann realizujący projekt po stronie STILL. Co charakteryzuje spełniające te kryteria kampusowe sieci 5G?


Czym są otwarte sieci kampusowe 5G?

Sieć 5G kontra Wi-Fi – przewagi w środowisku przemysłowym

Sieci kampusowe 5G to modułowe, lokalne sieci 5G, w których poszczególne elementy – jak np. jednostki radiowe czy rdzeń sieci – mogą być dowolnie komponowane z urządzeń i oprogramowania różnych dostawców. Taka otwarta architektura ułatwia dostosowanie sieci do konkretnych potrzeb użytkownika, a także może obniżać koszty wdrożenia w porównaniu do tradycyjnych, zamkniętych rozwiązań.

Testy prowadzone w ramach CampusOS pozwoliły sprawdzić, jak powinna wyglądać infrastruktura, by autonomiczne systemy transportowe mogły nieprzerwanie komunikować się w trakcie codziennej pracy. Korzystające z zamkniętych pasm częstotliwości sieci kampusowe 5G oferują wyższą stabilność i odporność na zakłócenia niż powszechnie stosowane Wi-Fi. Umożliwia to jednoczesne działanie wielu urządzeń takich jak pojazdy AGV , skanery, a także systemy wizyjne zintegrowane ze sztuczną inteligencją.

Pokaz STILL podczas konferencji podsumowującej projekt CampusOS.

Perspektywy rozwoju i popularyzacji kampusowych sieci 5G

Choć dziś wdrożenia 5G nadal wiążą się z dużymi kosztami, zespół projektu liczy, że z czasem – dzięki upowszechnieniu wiedzy oraz standaryzacji – możliwe będzie osiągnięcie skali, która przełoży się na obniżenie cen. Z myślą o tym celu w ramach CampusOS opracowano zestaw rekomendowanych komponentów technicznych, które mogą ułatwić tworzenie sieci kampusowych w zakładach przemysłowych.

Komentarz Sławomira Stańczaka

Komentarz Ansgara Bergmanna

Prof. Sławomir Stańczak, koordynator projektu badawczego CampusOS.
Ansgar Bergmann, project manager CampusOS po stronie STILL i KION.

– Niezawodna i elastyczna łączność dla zautomatyzowanych procesów logistycznych jest kluczowa w perspektywie firm takich jak STILL. Rozproszone, kampusowe sieci 5G otwierają możliwości tworzenia otwartych interfejsów, pozwalają na interoperacyjność i dostosowanie rozwiązań do potrzeb klienta przy zachowaniu niskich kosztów – mówi prof. Sławomir Stańczak, koordynator programu CampusOS. – Rozwijając technologię tego typu sieci wspieramy przedsiębiorstwa takie jak STILL w napędzaniu adaptacyjnych procesów cyfryzacji. Jednocześnie wspieramy cyfrową niezależność Europy w tym krytycznym obszarze – dodaje.

- W naszej wizji rozwoju intralogistyki kluczową rolę odgrywa koncepcja Smart Factory. Jej urzeczywistnienie nie jest możliwe bez intensywnej komunikacji i wymiany danych. Jako ich nośnik można oczywiście wykorzystywać Wi-Fi. Jednak technologia 5G zdaje się rokować znacznie lepiej – mówi Ansgar Bergmann, Senior Solutions Architect w grupie KION, pełniący rolę menadżera projektu CampusOS po stronie STILL. – Jednak sieć 5G sieci 5G nierówna. W ramach projektu CampusOS testowaliśmy specyficzne konfiguracje połączeń tej klasy. Oferują one klientom i użytkownikom końcowym możliwość tworzenia prostych, efektywnych kosztowo i wydajnych rozwiązań, którą są przy tym bezpieczne i transparentne. W mojej ocenie dobra ścieżka ku przyszłości – podsumowuje.