Lądowanie na Księżycu to dopiero początek

„Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek” – motto serialu Star Trek pasuje doskonale do zapowiedzianego przez NASA programu Artemis. Zgodnie z jego założeniami znów wylądujemy na Księżycu i ruszymy stamtąd na Marsa.

Na skróty:

  • NASA rusza z programem Artemis mającym na celu kolejne lądowania na księżycu i przeprowadzenie na jego powierzchni i w kosmosie eksperymentów i testów, które umożliwią w przyszłości kolejne podróże – na Marsa i dalej

  • Z zapowiedzi Agencji wynika, że do projektu podchodzi w bardzo nowoczesny, oparty na usługach i skalowalności sposób – można stąd wyciągnąć kilka ciekawych wniosków dla pracy w logistyce
lądowanie na księżycu

Z okazji 50-lecia pierwszego udanego lądowania na Księżycu NASA ogłosiła start programu Artemis. Plan? „Odkryć Księżyc i Marsa” – zbudować na naturalnym satelicie Ziemi infrastrukturę pozwalająca przetestować funkcjonowanie kosmicznych kolonii oraz zaopatrywać w niezbędne zasoby statki biorące udział w dalszych podróżach. Znamiennym jest, że głosu w klipie promującym inicjatywę użyczył William Shatner - odtwórca roli Jamesa T. Kirka, kapitana statku Enterprise, w oryginalnej serii Star Trek - ten sam, który w czołówce serialu wypowiadał słowa „Kosmos: ostateczna granica (…). Pięcioletnia misja mająca na celu odkrywanie nowych, dziwnych światów; poszukiwanie innych cywilizacji i form życia; i śmiałe kroczenie tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek.” Jak NASA chce sprawić, by motto serialu science-fiction stało się rzeczywistością? Jakich technologii zamierza użyć? Czego z misji Artemis mogą nauczyć się menadżerowie branży TSL?

Moon
Moon
Moon

Poszukiwania optymalnego lądownika

Moon

Podstawą funkcjonowania obecności delegacji ludzkości na księżycu mają być lądowniki wielorazowego użytku. Według założeń projektowych muszą potrafić wylądować w dowolnym miejscu. NASA ma swój pomysł, jak to zrobić. Z wewnętrznych badań Agencji wynika, że najbardziej energooszczędnym sposobem na dostarczenie załogi i ładunku na powierzchnię satelity jest trójetapowy system, w którym umieszczona na orbicie Księżyca i przemieszczająca się po niej platforma pozwala bez marnowania paliwa dotrzeć na odpowiednią szerokość i długość geograficzną obiektu – w tym 

na bieguny, gdzie zlokalizowano ogromne złoża lodu (źródła wody pitnej, tlenu do oddychania i wodoru na paliwo rakietowe). NASA jest jednak zainteresowana alternatywnymi pomysłami, które mogą zoptymalizować sposób, w jaki astronauci misji Artemis będą docierać na powierzchnię naszego satelity. W związku z tym ogłoszono wśród amerykańskich przedsiębiorstw nabór pomysłów rozwiązań technologicznych, które pozwolą stworzyć wydajny system transportu lądowników.

Nauka dla menadżerów TSL:

Prowadzone przez podmioty zewnętrzne doradztwo realnie może wspomóc optymalizację procesów i przyczynić się do obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Potwierdzający tezę przykład z branży: litowo-jonowa modernizacja floty w H. & J. Brüggen.

Moon

Pomoc niezależnych dostawców

Moon

Dzięki SpaceX, kosmicznemu projektowi Elona Muska, okazało się, że koszty transportu pozaziemskiego da się znacząco ograniczać dzięki komercyjnym partnerom. W programie Artemis zewnętrznym firmom ma zostać powierzona kwestia dostaw instrumentów badawczych oraz rozwiązań automatyzacyjnych na powierzchnię księżyca.

Nauka dla menadżerów TSL:

Outsourcing procesów niestanowiących kluczowej działalności przedsiębiorstwa może przyczynić się do zwiększenia produktywności w obszarach stanowiących o kreowaniu wartości dla klienta. Potwierdzający tezę przykład z branży: outsourcing łańcucha dostaw firmy Albert Ziegler GmbH.

Możliwość odtworzenia w całym kosmosie

Celem programu Artemis jest nie tyle powrót na Księżyc, co zgromadzenie podczas misji wiedzy, która pozwoli polecieć ludzkości dalej w kosmos. Rozwiązania takie jak: międzyorbitalna „brama” pozwalająca uzyskać optymalną pozycję do startu w nowym kierunku czy pozyskiwanie na powierzchni ciał niebieskich zasobów do zaopatrzenia statków będą testowane po to, by dało się je powielać w całej galaktyce. Księżyc ma stać się przystankiem na drodze na Marsa i bramą do eksploracji wszechświata przez ludzkość.

Nauka dla menadżerów TSL:

Stawianie na skalowalne, czyli dające łatwo się zastosować w nowych sytuacjach – rozwiązania pozwala przygotować się na wyzwania przyszłości i redukuje konieczność prowadzenia czasochłonnych procesów decyzyjnych i badawczo-rozwojowych. Potwierdzający tezę przykład z branży: automatyzacja w prowadzącej sprzedaż w modelu Omnichannel belgisjkiej sieci CASA.

This site is protected by FriendlyCaptcha and the Friendly Captcha Privacy Policy applies.

Polecane artykuły

Czego uczy nas Falcon Heavy?

Według licznych opinii, udany start Falcona Heavy może być pierwszym krokiem ku urealnieniu podróży międzyplanetarnych.